Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Decyzje prokuratorów będą częściej zmieniane

21.01.2016, 14:01; Aktualizacja: 21.01.2016, 14:55

PiS-owski projekt ustawy o prokuraturze ma na celu zwiększenie wpływu prokuratora generalnego na sposób prowadzenia postępowań przez śledczych. Tym ostatnim nie zapewnia natomiast narzędzi chroniących przez naruszaniem ich niezależności. Taki wniosek płynie z opinii Fundacji Helsińskiej.

Reklama

Zdaniem fundacji w sytuacji, gdy szef prokuratury jest aktywnym politykiem, dużego znaczenia nabiera potrzeba zabezpieczenia prokuratorów przed naciskami z zewnątrz. "W tym świetle szczególnie niezrozumiała jest propozycja umożliwienia prokuratorowi generalnemu korzystania z pomocy doradców społecznych, co do których ustawa nie zawiera żadnych minimalnych wymagań w zakresie kwalifikacji czy unikania konfliktu interesów" - czytamy w opinii. Projekt rozszerza także możliwość zmiany bądź uchylenia decyzji prokuratora podległego. Obecnie uprawniony jest do tego bezpośredni przełożony, natomiast zgodnie z propozycjami PiS - prokurator przełożony.


Pozostało jeszcze 59% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.