Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Koniec delegacji w prokuratorskiej centrali

Ewa Ivanova23.03.2016, 07:32; Aktualizacja: 23.03.2016, 08:52
 • Wyślij
 • Drukuj

Już 2 kwietnia – zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę – Prawo o prokuraturze – oskarżycielom pokierowanym do pracy w dawnej PG wygasają delegacje. A chodzi o 71 prokuratorów. Kolejnym czterem terminowe delegacje wygasają 31 marca 2016 r. W sumie więc w najbliższym czasie z pracą w prokuratorskiej centrali może się pożegnać 75 osób.

Reklama

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro powołał niedawno 40 osób na stanowiska prokuratorów Prokuratury Krajowej, w tym 35 śledczych ze zlikwidowanej Prokuratury Generalnej. 17 oskarżycieli z poziomu PG zostało zesłanych w dół, nawet do rejonu (np. Krzysztof Parchimowicz, Marek Staszak, Andrzej Janecki czy Małgorzata Wilkosz-Śliwa).

Na tym jednak nie koniec. Rewolucja kadrowa wciąż jest w toku. Już 2 kwietnia – zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę – Prawo o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 178) – oskarżycielom pokierowanym do pracy w dawnej PG wygasają delegacje. A chodzi o 71 prokuratorów. Kolejnym czterem terminowe delegacje wygasają 31 marca 2016 r. W sumie więc w najbliższym czasie z pracą w prokuratorskiej centrali może się pożegnać 75 osób.

– Panuje atmosfera niepewności, nikt nie wie, według jakich kryteriów będzie dokonywana weryfikacja delegatów i ilu z nich utrzyma się w centrali – słyszymy od jednego z prokuratorów.

Najwięcej delegowanych pracowało w Prokuraturze Generalnej w ścisłym otoczeniu Andrzeja Seremeta (prawie 20 osób). Na delegacji są m.in. szef dawnego biura Andrzeja Seremeta Ryszard Tłuczkiewicz i jego zastępca, a także znani z kontaktów z mediami prokuratorzy z Warszawy – Mateusz Martyniuk i Maciej Kujawski.

Dotychczas w prokuratorskiej centrali liczba delegatów budziła wielkie kontrowersje. Było ich bowiem nawet więcej niż tych, którzy mieli status prokuratorów PG. Na przykład w 2014 r. w PG było 68 prokuratorów PG i aż 82 delegowanych z niższych szczebli (w tym 20 zajmujących etaty dla prokuratorów PG).

Czy szykuje się kolejna czystka?

– Delegacja ze swej istoty jest stanem przejściowym i dlatego trudno mówić tu o weryfikacji. Przypuszczalnie prokurator krajowy dokona przeglądu osób delegowanych i oceni potrzebę dalszego utrzymywania niektórych delegacji – komentuje Jacek Skała, szef Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

– Nie jest powiedziane, że część delegowanych nie będzie kontynuować służby w Prokuraturze Krajowej – dodaje.

Delegacje od zawsze stanowiły spory wydatek. Prokuratorzy przeniesieni tymczasowo poza swoje jednostki dostają nie tylko dodatek mieszkaniowy, lecz także często funkcyjny oraz dodatki specjalne. Zwracane są im koszty przejazdów do domu. Delegacja co do zasady nie jest też stanem sprzyjającym niezależności, o czym związkowcy mówią od dawna.

– Może towarzyszyć jej niepewność, brak stabilizacji, co teoretycznie może być niekorzystne z punktu widzenia prowadzonych postępowań – tłumaczy prokurator Skała.

Ale ten problem dotyczy nie tylko prokuratorskiej centrali.

– Takich osób w wydziałach liniowych prokuratur okręgowych i regionalnych jest kilkaset, i to jest poważny problem – zaznacza Skała.

Według przepisów przejściowych delegacje przyznane na pozostałych szczeblach co do zasady zachowują jednak moc i stają się delegacjami na podstawie nowej ustawy.

Problemem jest też to, że w pewnym momencie delegacje stały się substytutem awansów.

– Delegacja to nie jest coś, co ma trwać w nieskończoność. Dotyczy to zresztą każdego poziomu prokuratury, nie tylko Prokuratury Krajowej. Niestety, w praktyce mieliśmy przypadki delegacji trwających wiele lat, nawet kilkunastu, w tym do prokuratorskiej centrali – przypomina prokurator Skała.

Jak mówi, wielu z prokuratorów było z tego stanu rzeczy wręcz zadowolonych, bo sytuacja delegowanych od strony finansowej nie była wbrew pozorom gorsza od sytuacji osób mających tytuły prokuratorów Prokuratury Generalnej czy obecnie Krajowej. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.