Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wyłączenie jawności tylko za zgodą prokuratora

Malgorzata Kryszkiewicz27.04.2016, 06:34; Aktualizacja: 27.04.2016, 06:36
 • Wyślij
 • Drukuj

Procesy karne mają być bardziej transparentne. Aby to osiągnąć, posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt zmian w kodeksie postępowania karnego. Zgodnie z nim na wyłączenie jawności rozprawy z powodu ważnego interesu oskarżonego zgodę będzie musiał wyrazić prokurator. Zwiększona ma zostać również kontrola społeczna nad postępowaniami sądowymi.

Reklama

Zdaniem posłów przesłanka do wyłączenia jawności procesu w postaci ważnego interesu prywatnego oskarżonego bywa nadużywana przez sądy. Tymczasem, jak podkreślono w uzasadnieniu, właśnie jawność rozpoznawania sprawy „sprzyja prezentowaniu właściwej postawy sędziego w stosunku do uczestników postępowania, przeciwdziała nawiązywaniu nieprawidłowych, albowiem nie licujących z powagą wymiaru sprawiedliwości i godnością urzędu sędziowskiego, relacji z uczestnikami postępowania, faworyzowaniu lub dyskryminowaniu jednej ze stron”.

Posłowie PiS wskazują również, że zwiększenie transparentności wpłynie pozytywnie na wizerunek wymiaru sprawiedliwości w społeczeństwie. W projekcie nie tylko zaproponowano, żeby wyłączenie jawności ze względu na interes oskarżonego było możliwe tylko za zgodą oskarżyciela, lecz także by sąd nie mógł sam podjąć takiej decyzji, gdy przemawiać za tym będzie interes pokrzywdzonego i świadka. Potrzebny do tego będzie wniosek takiej osoby. Na postanowienie sądu o wyłączeniu jawności rozprawy przysługiwać będzie zażalenie, które zostanie rozpatrzone niezwłocznie, nie dłużej jednak niż w ciągu 7 dni.

W projekcie zapisano również, że sądy co do zasady nie będą mogły zabronić przedstawicielom środków masowego przekazu nagrywania przebiegu rozprawy. Dziennikarza będzie można wyprosić z sali tylko wtedy, gdy będzie zakłócał spokój. Zdaniem posłów PiS zmiany są konieczne, ponieważ obecne przepisy uzależniają udzielenie przez sąd zezwolenia na nagrywanie rozpraw od wystąpienia niedookreślonych przesłanek. A to powoduje, że decyzje w tym przedmiocie są podejmowane niejednokrotnie w sposób arbitralny.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.