Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wyłączenie jawności tylko za zgodą prokuratora

Malgorzata Kryszkiewicz27.04.2016, 06:34; Aktualizacja: 27.04.2016, 06:36
 • Wyślij
 • Drukuj

Procesy karne mają być bardziej transparentne. Aby to osiągnąć, posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt zmian w kodeksie postępowania karnego. Zgodnie z nim na wyłączenie jawności rozprawy z powodu ważnego interesu oskarżonego zgodę będzie musiał wyrazić prokurator. Zwiększona ma zostać również kontrola społeczna nad postępowaniami sądowymi.

Reklama

Zdaniem posłów przesłanka do wyłączenia jawności procesu w postaci ważnego interesu prywatnego oskarżonego bywa nadużywana przez sądy. Tymczasem, jak podkreślono w uzasadnieniu, właśnie jawność rozpoznawania sprawy „sprzyja prezentowaniu właściwej postawy sędziego w stosunku do uczestników postępowania, przeciwdziała nawiązywaniu nieprawidłowych, albowiem nie licujących z powagą wymiaru sprawiedliwości i godnością urzędu sędziowskiego, relacji z uczestnikami postępowania, faworyzowaniu lub dyskryminowaniu jednej ze stron”.

Posłowie PiS wskazują również, że zwiększenie transparentności wpłynie pozytywnie na wizerunek wymiaru sprawiedliwości w społeczeństwie. W projekcie nie tylko zaproponowano, żeby wyłączenie jawności ze względu na interes oskarżonego było możliwe tylko za zgodą oskarżyciela, lecz także by sąd nie mógł sam podjąć takiej decyzji, gdy przemawiać za tym będzie interes pokrzywdzonego i świadka. Potrzebny do tego będzie wniosek takiej osoby. Na postanowienie sądu o wyłączeniu jawności rozprawy przysługiwać będzie zażalenie, które zostanie rozpatrzone niezwłocznie, nie dłużej jednak niż w ciągu 7 dni.

W projekcie zapisano również, że sądy co do zasady nie będą mogły zabronić przedstawicielom środków masowego przekazu nagrywania przebiegu rozprawy. Dziennikarza będzie można wyprosić z sali tylko wtedy, gdy będzie zakłócał spokój. Zdaniem posłów PiS zmiany są konieczne, ponieważ obecne przepisy uzależniają udzielenie przez sąd zezwolenia na nagrywanie rozpraw od wystąpienia niedookreślonych przesłanek. A to powoduje, że decyzje w tym przedmiocie są podejmowane niejednokrotnie w sposób arbitralny.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.