Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wniosek RPO poróżnił prokuratorów

Ewa Ivanova11.05.2016, 00:00; Aktualizacja: 11.05.2016, 06:35

Rzecznik praw obywatelskich uprawia politykę, a nie walczy o nasze prawa – takie głosy wybrzmiewają w środowisku prokuratorskim. Dowodem ma być ostatnia jego interwencja dotycząca przenoszenia prokuratorów o kilka stopni niżej w hierarchii.

Reklama

Adam Bodnar sformułował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie reorganizacji w prokuraturze. Zarzuca, że przepisy pozwalające przenosić prokuratorów na niższe szczeble są niekonstytucyjne. Uderzają w prawo do sądu oraz zasadę zaufania obywateli do państwa. Część prokuratorów sugeruje, że wniosek to gest motywowany polityczne, a rzecznik kolejny raz próbuje zablokować reformy rządu oraz posłów PiS. Tym razem chce uniemożliwić reorganizację skostniałej struktury prokuratury.

Kopniaki w dół

Możliwość przesuwania prokuratorów na inne stanowiska służbowe (z zachowaniem wynagrodzenia oraz tytułu) otworzyła nowa ustawa – Prawo o prokuraturze (Dz.U. poz. 177) obowiązująca od 4 marca. Skwapliwie skorzystało z tej furtki kierownictwo, przesuwając do rejonów wielu prokuratorów ze szczebla dawnej Prokuratury Generalnej czy prokuratur apelacyjnych. Taki los spotkał np. Artura Wronę, szefa Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, Dariusza Korneluka, szefa Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, Marka Staszaka, prokuratora PG, i ostatniego szefa Krajowej Rady Prokuratury – Krzysztofa Parchimowicza.


Pozostało jeszcze 78% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.