Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prokuratura pyta o listę członków nowego stowarzyszenia

Ewa Ivanova13.06.2016, 00:00; Aktualizacja: 13.06.2016, 06:59

Procesem rejestracji prokuratorskiego stowarzyszenia „Lex super omnia”, które w statucie ma wpisaną obronę niezależności śledczych i chce ich chronić przed ewentualnymi naciskami nowego kierownictwa, zainteresowała się Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Szefem tej jednostki jest Paweł Wilkoszewski, zaufany człowiek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, a w przeszłości jego asystent.

Reklama

– Prokurator Elżbieta Kurek, działając z upoważnienia prokuratora okręgowego, zgłosiła się do sekretariatu sądu rejestrowego – słyszymy od jednego z oskarżycieli. – Poprosiła o możliwość zapoznania się z aktami rejestrowymi organizacji. Uzasadniała, że prokuratura zamierza ewentualnie przystąpić do postępowania rejestrowego. Skserowała statut oraz listę założycieli.

Wizytę prokuratorki potwierdza sąd, do którego 30 maja 2016 r. wpłynął wniosek o rejestrację Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex super omnia”. Organizację założyło ok. 50 prokuratorów.

– 9 czerwca 2016 r. do sekretariatu XIII Wydziału KRS zgłosiła się pani prokurator Elżbieta Kurek i po okazaniu legitymacji służbowej prokuratora Prokuratury Okręgowej w Warszawie udostępniono jej do wglądu akta tej sprawy oraz wydano kserokopię akt, w których znajdowały się m.in. statut oraz lista członków stowarzyszenia – informuje sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie.

– Jesteśmy tym zdziwieni, dotychczas bowiem, gdy powstawały inne stowarzyszenia prokuratorów – „Ad vocem” czy Stowarzyszenie Prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej – nie było takich działań ze strony prokuratury – mówi prokurator Krzysztof Parchimowicz, prezes nowo powstającego stowarzyszenia, zdegradowany niedawno z Prokuratury Generalnej do warszawskiej rejonówki na Mokotowie.

I dodaje:


Pozostało jeszcze 49% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.