Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Pośmiertna dyskryminacja

Ewa Ivanova24.07.2016, 00:00; Aktualizacja: 25.07.2016, 07:24

Jednostki regionalne zajmą się zgonami młodszych osób. Gdy umrze ktoś starszy, śledztwo trafi niżej.

Reklama

Zbigniew Ziobro dał prokuraturom wyższych szczebli jasny sygnał: mają przejąć ciężar prowadzenia najpoważniejszych śledztw i odciążyć w ten sposób prokuratury rejonowe (dotychczas prowadzące ponad 90 proc. śledztw). Wyżej – za sprawą regulaminu (obowiązuje od 15 kwietnia – Dz.U. z 2016 r., poz. 508) i zarządzenia prokuratora generalnego z 13 maja 2016 r. – trafić miały m.in. sprawy o błędy medyczne. Do okręgów te, których efektem były ciężkie uszkodzenia ciała; do prokuratur regionalnych (zastąpiły apelacyjne) – te skutkujące śmiercią człowieka.

– Przepisy napisano tak, aby nie pozostawić wyższym szczeblom luzu decyzyjnego i uznaniowości. Doświadczenia wskazywały bowiem, że okręgi i apelacje interpretowały normy na niekorzyść niższych szczebli – słyszymy od jednego z oskarżycieli.

Szerokim łukiem


Pozostało jeszcze 78% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.