Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Oskarżyciel zatroszczy się o wychowawczy walor rozpraw

Anna Krzyżanowska11.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 11.08.2016, 07:02

Prokuratorów obowiązuje zasada obiektywizmu. To gwarantuje, że ich uprawnienie do złożenia wiążącego sprzeciwu w stosunku do wyłączenia jawności rozprawy nie będzie nadużywane – twierdzi resort sprawiedliwości.

Reklama

5 sierpnia weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1070), która nadała nowe brzmienie art. 360 k.p.k. Regulacja ta wskazuje przesłanki, które umożliwiają wyłączenie jawności rozprawy, oraz wprowadza rozwiązanie zakładające, że jeżeli prokurator sprzeciwi się wyłączeniu jawności, rozprawa musi odbywać się jawnie. Obawy, czy nowe uprawnienie prokuratorów nie narusza równości stron procesu, jeszcze na etapie prac legislacyjnych zgłaszał Krzysztof Brejza (PO). Niedawno otrzymał odpowiedź na swoją interpelację od Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości.

Jak podkreśla przedstawiciel resortu, zasada równości stron nie ma charakteru absolutnego. Może bowiem doznawać wyjątków z uwagi na inne kardynalne wartości, realizowane w postępowaniu karnym. Jako przykłady odstępstw od tej zasady podaje: nałożenie na oskarżyciela materialnego ciężaru dowodu, regułę in dubio pro reo, a także prawo oskarżonego do ostatniego głosu. „Podobne względy leżały u podstaw przyjęcia przez ustawodawcę unormowania art. 360 par. 2 k.p.k., wprowadzającego prawo prokuratora do złożenia wiążącego sprzeciwu w stosunku do wyłączenia jawności rozprawy. Należy zauważyć, że decyzja w kwestii wyłączenia jawności rozprawy nie wpływa bezpośrednio na możliwość obrony swych racji w procesie przez strony, lecz służy należytemu sprawowaniu przez sąd funkcji wymiaru sprawiedliwości zarówno w interesie społecznym, jak i indywidualnym” – przekonuje dr Warchoł.


Pozostało jeszcze 61% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.