Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Oskarżyciel zatroszczy się o wychowawczy walor rozpraw

Anna Krzyżanowska11.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 11.08.2016, 07:02

Prokuratorów obowiązuje zasada obiektywizmu. To gwarantuje, że ich uprawnienie do złożenia wiążącego sprzeciwu w stosunku do wyłączenia jawności rozprawy nie będzie nadużywane – twierdzi resort sprawiedliwości.

Reklama

5 sierpnia weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1070), która nadała nowe brzmienie art. 360 k.p.k. Regulacja ta wskazuje przesłanki, które umożliwiają wyłączenie jawności rozprawy, oraz wprowadza rozwiązanie zakładające, że jeżeli prokurator sprzeciwi się wyłączeniu jawności, rozprawa musi odbywać się jawnie. Obawy, czy nowe uprawnienie prokuratorów nie narusza równości stron procesu, jeszcze na etapie prac legislacyjnych zgłaszał Krzysztof Brejza (PO). Niedawno otrzymał odpowiedź na swoją interpelację od Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości.

Jak podkreśla przedstawiciel resortu, zasada równości stron nie ma charakteru absolutnego. Może bowiem doznawać wyjątków z uwagi na inne kardynalne wartości, realizowane w postępowaniu karnym. Jako przykłady odstępstw od tej zasady podaje: nałożenie na oskarżyciela materialnego ciężaru dowodu, regułę in dubio pro reo, a także prawo oskarżonego do ostatniego głosu. „Podobne względy leżały u podstaw przyjęcia przez ustawodawcę unormowania art. 360 par. 2 k.p.k., wprowadzającego prawo prokuratora do złożenia wiążącego sprzeciwu w stosunku do wyłączenia jawności rozprawy. Należy zauważyć, że decyzja w kwestii wyłączenia jawności rozprawy nie wpływa bezpośrednio na możliwość obrony swych racji w procesie przez strony, lecz służy należytemu sprawowaniu przez sąd funkcji wymiaru sprawiedliwości zarówno w interesie społecznym, jak i indywidualnym” – przekonuje dr Warchoł.


Pozostało jeszcze 61% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.