Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Komornicy podejrzani o gigantyczne wyłudzenie danych

26.08.2016, 09:42; Aktualizacja: 26.08.2016, 09:57
 • Wyślij
 • Drukuj

Prokuratorzy weszli do pięciu kancelarii komorniczych, z których co miesiąc pobierano tysiące danych z baz PESEL. Rekordzista od marca 2015 r. pobrał dane prawie 803 tys. osób.

Reklama

Śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego i prywatnego przez komorników sądowych poprzez umożliwienie dostępu do danych osobom nieuprawnionym powierzono ABW, a nadzoruje je Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Na razie nie wiadomo, w jakim celu pozyskiwano te informacje, ale jak podało radio RMF FM, może chodzić o handel danymi.

Postępowanie karne zostało wszczęte z zawiadomienia Ministerstwa Cyfryzacji, które zaważyło, że kilka kancelarii komorniczych pobiera miesięcznie od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy rekordów z bazy PESEL. Jak podała prokuratura, analiza połączeń z systemem PESEL - w tym czasu ich trwania, częstotliwości zapytań, przeprowadzania ich w porze nocnej oraz schematu pracy stacji roboczych - wskazuje na zastosowanie złośliwego oprogramowania bądź skryptów służących do automatycznego generowania zapytań.

"Wyniki przeprowadzonej analizy uzasadniły podejrzenie nieuprawnionego pobierania i wykorzystywania danych osobowych, przykładowo jeden z komorników pobrał od marca 2015 r. dane 802.759 osób i złożył 1.792.951 zapytań. W celu ustalenia istotnych okoliczności sprawy podjęto decyzję o przeprowadzeniu czynności procesowych w pięciu kancelariach komorniczych m.in. z Warszawy i Łodzi, zabezpieczając nośniki danych oraz sprzęt informatyczny." - czytamy w komunikacie prokuratury w Warszawie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.