Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Komornicy podejrzani o gigantyczne wyłudzenie danych

26.08.2016, 09:42; Aktualizacja: 26.08.2016, 09:57
 • Wyślij
 • Drukuj

Prokuratorzy weszli do pięciu kancelarii komorniczych, z których co miesiąc pobierano tysiące danych z baz PESEL. Rekordzista od marca 2015 r. pobrał dane prawie 803 tys. osób.

Reklama

Śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego i prywatnego przez komorników sądowych poprzez umożliwienie dostępu do danych osobom nieuprawnionym powierzono ABW, a nadzoruje je Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Na razie nie wiadomo, w jakim celu pozyskiwano te informacje, ale jak podało radio RMF FM, może chodzić o handel danymi.

Postępowanie karne zostało wszczęte z zawiadomienia Ministerstwa Cyfryzacji, które zaważyło, że kilka kancelarii komorniczych pobiera miesięcznie od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy rekordów z bazy PESEL. Jak podała prokuratura, analiza połączeń z systemem PESEL - w tym czasu ich trwania, częstotliwości zapytań, przeprowadzania ich w porze nocnej oraz schematu pracy stacji roboczych - wskazuje na zastosowanie złośliwego oprogramowania bądź skryptów służących do automatycznego generowania zapytań.

"Wyniki przeprowadzonej analizy uzasadniły podejrzenie nieuprawnionego pobierania i wykorzystywania danych osobowych, przykładowo jeden z komorników pobrał od marca 2015 r. dane 802.759 osób i złożył 1.792.951 zapytań. W celu ustalenia istotnych okoliczności sprawy podjęto decyzję o przeprowadzeniu czynności procesowych w pięciu kancelariach komorniczych m.in. z Warszawy i Łodzi, zabezpieczając nośniki danych oraz sprzęt informatyczny." - czytamy w komunikacie prokuratury w Warszawie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.