Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kolejne wytyczne dla prokuratorów

26.09.2016, 11:52; Aktualizacja: 26.09.2016, 12:43
 • Wyślij
 • Drukuj

Tym razem dotyczą one spraw związanych z transgranicznymi uprowadzeniami dzieci.

Reklama

Ich autorem jest zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand.

Adresowane są one do wszystkich śledczych. Ich celem jest poprawa jakości działań śledczych w sprawie udziału prokuratora w postępowaniach o wydanie dziecka, prowadzonych na podstawie przepisów konwencji haskiej

Zgodnie z art. 598' par. 1 k.p.c. sąd opiekuńczy jest zobligowany do doręczenia prokuratorowi odpisu wniosku o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką. Musi on także zawiadomić śledczego o terminach rozprawy.

W swoich zaleceniach prok. Hernand wskazał, że prokurator musi niezwłocznie zgłosić swój udział do toczącego się postępowania. Podstawą do takiego działania prokuratora jest art. 7 i art. 60 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego.

Podkreślił jednocześnie, że prokuratorzy mają obowiązek uczestniczenia we wszystkich terminach rozpraw. Nie mogą się z niego zwolnić nawet za zgodą bezpośrednio przełożonego.

W swoich zaleceniach prokurator Robert Hernand zwrócił również uwagę na potrzebę wzmożenia aktywności prokuratora w zakresie inicjatywy dowodowej w toku postępowania o wydanie dziecka w trybie przepisów Konwencji haskiej.

Chodzi przede wszystkim o to, aby sąd przeprowadził dowody mające na celu ustalenie sytuacji społecznej dziecka, a także zmierzające do uzyskania jego opinii. W tym celu prokurator uczestniczący w rozprawie powinien każdorazowo rozważyć zasadność sformułowania wniosku dowodowego na powyższą okoliczność. Musi przy tym zadbać o prawidłowe określenie tezy dowodowej w tym zakresie.

PS/źródło: PK

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.