Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zmarginalizowani śledczy mogą niewiele wskórać w Strasburgu

Emilia Świętochowska25.10.2016, 00:00; Aktualizacja: 25.10.2016, 06:58

Prokuratorzy zdegradowani przez Zbigniewa Ziobrę mogą się odwołać do sądu pracy – orzekł Sąd Najwyższy. Tym samym dał rządowi amunicję w sporze, który w Strasburgu zainicjowali odsunięci na boczny tor oskarżyciele.

Reklama

Odwołanie do SN złożyła prokurator M. W.-Ś. przeniesiona pół roku temu z likwidowanej Prokuratury Generalnej do jednostki rejonowej Warszawa-Ochota. Dołączyła wtedy do grona kilkunastu oskarżycieli z PG, których Ziobro skierował do pracy na pierwszej linii. W.-Ś. została zresztą zesłana do rejonu także za pierwszych rządów PiS. Jako rzeczniczka PK w czasie, gdy u władzy był SLD, naraziła się Ziobrze, ostro krytykując jego aktywność poselską.

W skardze do SN przekonywała, że obowiązujące od 4 marca 2016 r. prawo o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 178) nie przewiduje odwołania od decyzji prokuratora generalnego w sprawie przeniesienia na inne stanowisko służbowe, a zatem narusza jej prawo do sądu. Podparła się przy tym analogią do sędziów, którzy zgodnie z ustawą o ustroju sądów powszechnych mogą zaskarżyć do SN decyzję ministra sprawiedliwości o skierowaniu do pracy w innej jednostce (art. 75 par. 4).

Sąd odrzucił jednak skargę, podkreślając, że prokuratorzy, w przeciwieństwie do sędziów, nie sprawują wymiaru sprawiedliwości, a przez to nie cieszą się taką samą ochroną uprawnień wynikających ze stosunku służbowego. Powołując się na własne orzecznictwo, SN uznał, że stosunek pracy śledczego powstaje wskutek mianowania, a więc prokuratorzy są pracownikami w rozumieniu kodeksu pracy. Dlatego w sprawach o przeniesienie na inne stanowisko służbowe powinni odwołać się do sądu pracy, jak wskazuje art. 101 ust. 1 prawa o prokuraturze.


Pozostało jeszcze 61% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.