Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Więcej prokuratorów do spraw reprywatyzacji w stolicy

18.11.2016, 14:24; Aktualizacja: 18.11.2016, 14:55
 • Wyślij
 • Drukuj

O śledczych specjalizujących się w prawie cywilnym i administracyjnym poszerzono zespół, który w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu prowadzi śledztwa dotyczące reprywatyzacji w stolicy. Podobny funkcjonuje także w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.

Reklama

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski podjął decyzję o poszerzeniu składu zespołu prokuratorów, który od 17 października funkcjonuje we wrocławskiej prokuraturze - podało biuro prasowe PK.

Z kolei w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie powołano wczoraj specjalny zespół prokuratorów specjalizujących się w prawie cywilnym i administracyjnym oraz posiadających duże doświadczenie zawodowe w tym zakresie.

Do zadań nowych śledczych będzie należało prowadzenie postępowań związanych z reprywatyzacją nieruchomości położonych na terenie Warszawy z zakresu prawa administracyjnego i cywilnego. "W szczególności będą oni analizowali akta administracyjne i sądowe, opracowywali projekty środków prawnych, a także brali udział w postępowaniach przed właściwymi organami administracji i sądami powszechnymi oraz administracyjnymi" - dodano w komunikacie PK.

Wszystkie działania podejmowane w sprawach związanych z reprywatyzacją w Warszawie będą koordynowane przez Prokuraturę Krajową.

Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

W drugiej połowie października prok. Jacek Wygoda z Prokuratury Krajowej mówił, że śledztwami w tym zakresie zajmuje się w sumie 34 śledczych oraz funkcjonariusze CBA, wywiadu skarbowego i generalnego inspektora informacji finansowej. Dodawał, że obecnie prowadzonych jest ok. 100 postępowań, w tym 20 śledztw (reszta to postępowania sprawdzające).

(PAP)

sta/ wkt/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.