Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zalecenia dla śledczych dotyczące walki z terroryzmem

23.11.2016, 19:05; Aktualizacja: 23.11.2016, 19:31
 • Wyślij
 • Drukuj

Jakość i efektywność pracy prokuratorów, z uwzględnieniem współczesnych wyzwań w zakresie zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej - to tytuł opinii wskazującej państwom członkowskim Rady Europy zalecenia odnoszące się do pracy śledczych w tym temacie.

Reklama

Opinia składa się z trzech części, których podsumowanie stanowią rekomendacje.

W pierwszej - wprowadzającej - wskazana została baza prawna i cel opracowania. Część druga omawia jakość i efektywność pracy prokuratorów, ze szczególnym uwzględnieniem ram prawnych określających strukturę organizacyjną prokuratury i zasad procesu karnego, strategicznej wizji funkcjonowania prokuratury nakreślonej przez jej kierownictwo oraz dostępności zasobów ludzkich i źródeł finansowania. Część trzecią opinii poświęcono w całości problematyce wyzwań dla jakości i efektywności pracy prokuratorów w kontekście zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej.

Opinia zaleca, aby śledczy czuwali nad „pociągnięciem do odpowiedzialności karnej (...) każdego, kto wspiera finansowanie, organizację, przygotowanie lub popełnienie aktu terrorystycznego”.

Rekomendacje podkreślają znaczenie specjalizacji w ramach prokuratury dla zwalczania tego typu przestępczości jak również potrzebę podejmowania przez państwa członkowskie właściwych i proporcjonalnych środków umożliwiających wykorzystywanie przez prokuratorów specjalnych technik śledczych i operacyjnych.

W posiedzeniu wzięła udział prokurator Elżbieta Sidwa z Biura Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Krajowej.

PS/źródło: PK

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.