Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Dariusz Sałajewski: Poziom kultury prawnej w naszym kraju jest niski

06.05.2015, 11:14; Aktualizacja: 06.05.2015, 11:52
 • Wyślij
 • Drukuj

Nieprawdą jest jakoby ceny usług prawniczych stanowiły barierę ich dostępności - pisze Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Reklama

(...)

W emitowanym przed kilkunastoma dniami w godzinach najwyższej oglądalności programie informacyjnym telewizji publicznej odbyła się debata na temat zbliżającej się daty wejścia w życie zmian w procesie karnym, w tym dopuszczenia radców prawnych do pełnienia funkcji obrońcy. Redaktor prowadząca usiłowała dowiedzieć się od rozmówców (dwóch adwokatów i radcy prawnego), jaka jest średnio w kraju cena za prowadzenie obrony. Nie otrzymuje odpowiedzi. Rozmówcy próbują wytłumaczyć, że o cenie można rozmawiać tylko wówczas, gdy znamy konkretną sprawę, jej złożoność i przewidywaną pracochłonność. To nie przekonuje prowadzącej. W finale debaty pyta wręcz, czy większa liczba uprawnionych do obron spowodowana wejściem na ten „rynek” radców prawnych przyczyni się do spadku cen usług. Pyta też, czy adwokaci nie boją się konkurencji. Słowo „rynek” nie bez kozery opatrzyłem cudzysłowem. Bo to właśnie słowo z baśni czy też bajki o drogich i głównie z tego powodu niedostępnych usługach prawników.

Dariusz Sałajewski

Dariusz Sałajewski

źródło: Materiały Prasowe

Medialne fantasmagorie nie są jednak bez znaczenia. Ocenić je należy jako swoistego rodzaju propagandę (czy też w tym przypadku antypropagandę) korzystania z pomocy prawnej. Barier do korzystania z takiej pomocy szukać należy bowiem przede wszystkim w sferze mentalnościowej. Ta zaś nie jest obojętna na przekaz medialny – nawet wówczas kiedy nie jest on do końca prawdziwy.

(...)

Cały felieton czytaj na gazetaprawna.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Śledź nas na:

Polecamy

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.