Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sztuka naciskania

02.07.2015, 07:51; Aktualizacja: 02.07.2015, 07:55

Stanowiska i listy otwarte zyskują na popularności jako forma komunikowania się poszczególnych izb radców z władzami całego samorządu.

Reklama

„Dziekani (...) popierają działania prezydium KRRP zmierzające do podwyższenia stawek kosztów zastępstwa procesowego wyrażone we wspólnym komunikacie ministra sprawiedliwości oraz przedstawicieli samorządów radców prawnych i adwokatów”. To fragment stanowiska, które przyjął obradujący w miniony weekend we Wrocławiu konwent dziekanów. Pismo podpisało 15 osób, w tym przedstawiciele największych izb: warszawskiej, krakowskiej i gdańskiej. W krótkim dokumencie jest również mowa o „oczekiwaniu” na sfinalizowanie zapowiedzianych przez ministra sprawiedliwości działań. Z pozoru błahy dokument jest dowodem na to, że w korporacji radców formuje się nowa siła – dziekani – którzy zaczynają uważniej niż dotąd obserwować i komentować poczynania „centrali”.

O tym, że taka obserwacja może się przerodzić w twardą krytykę przekonał się dwa tygodnie temu sam prezes KRRP Dariusz Sałajewski. W innym stanowisku, podpisanym przez dziekan izby w Krakowie, oberwało mu się za niefortunne wypowiedzi podczas posiedzenia sejmowej komisji zajmującej się projektem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej (wynikało z nich, że radcowie nie będą walczyć o to, by wyłączność na świadczenie porad mieli profesjonalni pełnomocnicy, o sprawie doniósł Dziennik Gazeta Prawna z 3 czerwca 2015 r.), a także za napisane ezopowym językiem oświadczenie (w efekcie publikacji w DGP), które tylko spotęgowało wątpliwości. „Należy przypomnieć, że rolą prezesa KRRP jest reprezentowanie interesów środowiska radców prawnych i aplikantów, tymczasem w zaistniałej sytuacji doszło do tego, że nie tylko środowiska tego się nie reprezentuje, ale także prowadzi do poważnego rozdźwięku z samorządem adwokatów” – napisała dziekan krakowskiej izby Danuta Koszyk-Ciałowicz.


Pozostało jeszcze 34% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.