Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sztuka naciskania

02.07.2015, 07:51; Aktualizacja: 02.07.2015, 07:55

Stanowiska i listy otwarte zyskują na popularności jako forma komunikowania się poszczególnych izb radców z władzami całego samorządu.

Reklama

„Dziekani (...) popierają działania prezydium KRRP zmierzające do podwyższenia stawek kosztów zastępstwa procesowego wyrażone we wspólnym komunikacie ministra sprawiedliwości oraz przedstawicieli samorządów radców prawnych i adwokatów”. To fragment stanowiska, które przyjął obradujący w miniony weekend we Wrocławiu konwent dziekanów. Pismo podpisało 15 osób, w tym przedstawiciele największych izb: warszawskiej, krakowskiej i gdańskiej. W krótkim dokumencie jest również mowa o „oczekiwaniu” na sfinalizowanie zapowiedzianych przez ministra sprawiedliwości działań. Z pozoru błahy dokument jest dowodem na to, że w korporacji radców formuje się nowa siła – dziekani – którzy zaczynają uważniej niż dotąd obserwować i komentować poczynania „centrali”.

O tym, że taka obserwacja może się przerodzić w twardą krytykę przekonał się dwa tygodnie temu sam prezes KRRP Dariusz Sałajewski. W innym stanowisku, podpisanym przez dziekan izby w Krakowie, oberwało mu się za niefortunne wypowiedzi podczas posiedzenia sejmowej komisji zajmującej się projektem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej (wynikało z nich, że radcowie nie będą walczyć o to, by wyłączność na świadczenie porad mieli profesjonalni pełnomocnicy, o sprawie doniósł Dziennik Gazeta Prawna z 3 czerwca 2015 r.), a także za napisane ezopowym językiem oświadczenie (w efekcie publikacji w DGP), które tylko spotęgowało wątpliwości. „Należy przypomnieć, że rolą prezesa KRRP jest reprezentowanie interesów środowiska radców prawnych i aplikantów, tymczasem w zaistniałej sytuacji doszło do tego, że nie tylko środowiska tego się nie reprezentuje, ale także prowadzi do poważnego rozdźwięku z samorządem adwokatów” – napisała dziekan krakowskiej izby Danuta Koszyk-Ciałowicz.


Pozostało jeszcze 34% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.