Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Radcy nie mogą być oceniani jak zwykli urzędnicy

22.03.2016, 15:49; Aktualizacja: 22.03.2016, 16:40
 • Wyślij
 • Drukuj

Sposób przeprowadzania ocen okresowych radców prawnych zatrudnionych w służbie cywilnej narusza ustawę o radcach prawnych - wynika z opinii Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP. Beata Kempa, szefowa kancelarii premiera zajęła stanowisko w tej sprawie.

Reklama

OBSiL przygotował opinię dotyczącą projektu rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie warunków i sposobu przeprowadzania ocen okresowych urzędników służby cywilnej i pracowników służby cywilnej.

W swoim stanowisku wskazał, że projektowany akt wykonawczy, w zakresie dotyczącym sposobu przeprowadzania ocen okresowych, w tym wzoru arkusza i trybu, nie respektuje regulacji zawartej w art. 16 u.r.p..

Zgodnie z tym przepisem oceny zawodowej radcy prawnego dokonuje kierownik jednostki organizacyjnej, po zasięgnięciu opinii radcy prawnego wskazanego przez radę okręgowej izby radców prawnych. Dlatego KRRP proponuje, aby w rozporządzeniu uwzględnione zostały regulacje wynikające wprost z tego przepisu.

W odpowiedzi minister Kempa zaznaczyła, iż ze względu na konieczność dostosowania dotychczasowych rozwiązań do zmienionego zakresu podmiotowego ocen okresowych, wynikających z nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, jak i zaawansowany etap prac legislacyjnych dotyczących rozporządzenia, nie jest możliwe uzupełnienie projektu o proponowane w opinii regulacje.

Podkreśliła jednak, że podziela pogląd wyrażony w opinii KRRP dotyczący konieczności respektowania przepisów ustawy o radcach prawnych. Dodała również, że upowszechnianie wśród pracodawców tworzących administrację rządową informacji o obowiązku przestrzegania ustawy o radcach prawnych wobec zatrudnionych u nich radców jest "rzeczą oczywistą oraz niezbędną". 

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.