Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Radcowie dostrzegają plusy nowelizacji ustawy o KRS

01.06.2016, 10:53; Aktualizacja: 01.06.2016, 12:24
 • Wyślij
 • Drukuj

Pozytywnie oceniają m.in. rozwiązania dotyczące jednokadencyjności członków KRS oraz wprowadzenia okręgów wyborczych.

Reklama

Krytycznie odnoszą się natomiast do skrócenia bieżącej kadencji KRS. W opinii Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych zwrócono uwagę na nieproporcjonalność projektowanej ingerencji w konstytucyjnie ukształtowany system wyłaniania i funkcjonowania Krajowej Rady Sądownictwa.

"Tego rodzaju zmiany wyboru członków Rady powinny być, zgodnie z nakazem uwzględnienia zasady kadencyjności organów, przy spełnieniu wymogu zapewnienia zaufania do państwa i prawa, wprowadzone w życie ze skutkami od początku następnej kadencji przeważającej liczby członków Rady (...)" - czytamy w analizie.

Radcowie negatywie oceniają też pomysł przyznania głowie państwa kompetencji do wyboru sędziego spośród kandydatów zgłoszonych przez KRS.

"Powierzenie prezydentowi kompetencji do wyboru sędziego (...) nie znajduje oparcia w przepisach konstytucji oraz narusza zasadę równowagi i odrębności władz" - wskazano w opinii.

PS/źródło: KRRP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.