Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Radcowie krytycznie o zmianach w kodeksie karnym

13.06.2016, 14:26; Aktualizacja: 13.06.2016, 15:42
 • Wyślij
 • Drukuj

Krajowa Rada Radców Prawnych zaopiniowała projekt nowelizacji k.k., który przewiduje konfiskatę nielegalnych majątków przestępców. Zastrzeżenia zgłosiła m.in. wobec możliwości orzekania przepadku składników przedsiębiorstwa, które służyło lub było przeznaczone do popełnienia przestępstwa w przypadku nieumyślnego pomocnictwa.

Reklama

Wątpliwości budzi również art. 45 par. 2 k.k. który obejmuje domniemaniem przestępnego pochodzenia, majątek uzyskany w okresie 5 lat przed popełnieniem przestępstwa.
Zdaniem radców to obejście zasady domniemania niewinności w zakresie prawnokarnych skutków skazania.

KRRP ma również zastrzeżenia odnośnie do nowego typu quasi paserstwa w art. 292a k.k., biorąc pod uwagę, że posiadanie jest pojęciem szerokim i może być różnie interpretowane.

"Można np. uważać, że rzecz znajdująca się na nieruchomości jest w posiadaniu jej właściciela, choćby on sam jej fizycznie nie dzierżył. W takim wypadku kwestią dowodową jest ustalenie strony wewnętrznej posiadania. Tworzy to pole do trudności dowodowych i ewentualnych nadinterpretacji. Wydaje się, że wystarczająca w danym przypadku będzie dotychczasowa formuła klasycznego paserstwa" - czytamy w opinii Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych.

PS/źródło: KRRP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.