Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Radcowie krytycznie o zmianach w kodeksie karnym

13.06.2016, 14:26; Aktualizacja: 13.06.2016, 15:42
 • Wyślij
 • Drukuj

Krajowa Rada Radców Prawnych zaopiniowała projekt nowelizacji k.k., który przewiduje konfiskatę nielegalnych majątków przestępców. Zastrzeżenia zgłosiła m.in. wobec możliwości orzekania przepadku składników przedsiębiorstwa, które służyło lub było przeznaczone do popełnienia przestępstwa w przypadku nieumyślnego pomocnictwa.

Reklama

Wątpliwości budzi również art. 45 par. 2 k.k. który obejmuje domniemaniem przestępnego pochodzenia, majątek uzyskany w okresie 5 lat przed popełnieniem przestępstwa.
Zdaniem radców to obejście zasady domniemania niewinności w zakresie prawnokarnych skutków skazania.

KRRP ma również zastrzeżenia odnośnie do nowego typu quasi paserstwa w art. 292a k.k., biorąc pod uwagę, że posiadanie jest pojęciem szerokim i może być różnie interpretowane.

"Można np. uważać, że rzecz znajdująca się na nieruchomości jest w posiadaniu jej właściciela, choćby on sam jej fizycznie nie dzierżył. W takim wypadku kwestią dowodową jest ustalenie strony wewnętrznej posiadania. Tworzy to pole do trudności dowodowych i ewentualnych nadinterpretacji. Wydaje się, że wystarczająca w danym przypadku będzie dotychczasowa formuła klasycznego paserstwa" - czytamy w opinii Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych.

PS/źródło: KRRP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.