Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Radcowie negatywnie o obniżce stawek

04.07.2016, 10:47; Aktualizacja: 04.07.2016, 12:02
 • Wyślij
 • Drukuj

Wprowadzenie proponowanych przez ministerstwo sprawiedliwości zmian uderzy w obywateli, jako beneficjentów pomocy prawnej - ocenia KRRP.

Reklama

Radcowie negatywnie oceniają projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu oraz rozporządzenia w sprawie opłat za czynności radców prawnych.

W analizie przesłanej resortowi sprawiedliwości wskazali, że MS błędnie zdiagnozował przesłanki, które uzasadniają obniżenie kwot zasądzanych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa prawnego. W ich ocenie skutki proponowanych zmian będą wręcz odwrotne do poczynionych założeń. Po wejściu w życie nowych regulacji szansa na odzyskanie przez strony kosztów poniesionych w celu dochodzenia należnych praw przed sądem, stanie się bowiem jeszcze bardziej iluzoryczna. To z kolei przełoży się na ograniczenie prawa do sądu - czytamy w opinii.

Radcowie podkreślają też, że wprowadzenie proponowanych zmian uderzy w obywateli jako beneficjentów pomocy prawnej. Negatywnie wpłynie także na młodych radców prawnych rozpoczynających wykonywanie zawodu, bowiem w konsekwencji ograniczy ich udział w rynku świadczenia pomocy prawnej.

KRRP protestuje także przeciwko nieuzasadnionemu przerzucaniu na radców prawnych ciężaru finansowego świadczenia pomocy prawnej z urzędu.

PS/źródło: KRRP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.