Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Radcowie negatywnie o obniżce stawek

04.07.2016, 10:47; Aktualizacja: 04.07.2016, 12:02
 • Wyślij
 • Drukuj

Wprowadzenie proponowanych przez ministerstwo sprawiedliwości zmian uderzy w obywateli, jako beneficjentów pomocy prawnej - ocenia KRRP.

Reklama

Radcowie negatywnie oceniają projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu oraz rozporządzenia w sprawie opłat za czynności radców prawnych.

W analizie przesłanej resortowi sprawiedliwości wskazali, że MS błędnie zdiagnozował przesłanki, które uzasadniają obniżenie kwot zasądzanych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa prawnego. W ich ocenie skutki proponowanych zmian będą wręcz odwrotne do poczynionych założeń. Po wejściu w życie nowych regulacji szansa na odzyskanie przez strony kosztów poniesionych w celu dochodzenia należnych praw przed sądem, stanie się bowiem jeszcze bardziej iluzoryczna. To z kolei przełoży się na ograniczenie prawa do sądu - czytamy w opinii.

Radcowie podkreślają też, że wprowadzenie proponowanych zmian uderzy w obywateli jako beneficjentów pomocy prawnej. Negatywnie wpłynie także na młodych radców prawnych rozpoczynających wykonywanie zawodu, bowiem w konsekwencji ograniczy ich udział w rynku świadczenia pomocy prawnej.

KRRP protestuje także przeciwko nieuzasadnionemu przerzucaniu na radców prawnych ciężaru finansowego świadczenia pomocy prawnej z urzędu.

PS/źródło: KRRP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.