Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Radcowie dostali trzy dni na zaopiniowanie nowej ustawy o TK

05.07.2016, 16:18; Aktualizacja: 05.07.2016, 17:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Pomimo to, przedstawili swoje uwagi do przepisów, które budzą największe wątpliwości natury konstytucyjnej.

Reklama

KRRP negatywnie oceniła przepis, który umożliwia zgłoszenie sprzeciwu wobec proponowanego rozstrzygnięcia grupie czterech sędziów pełnego składu trybunału. Konsekwencją owego sprzeciwu miałoby być odroczenie narady o 3 miesiące i przedstawienie na kolejnej propozycji rozstrzygnięcia sprawy przez sędziów, którzy mieli inne zdanie.

"Z punktu widzenia organizacji i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, opiniowany przepis jest ewidentnie dysfunkcyjny" - oceniają radcowie. Ich zdaniem godzi on bowiem zarówno w zasadę kolegialności, jak i we wprost wyrażoną w art. 190 ust. 5 konstytucji zasadę zapadania orzeczeń większością głosów.

Podkreślają również, że artykuł bezzasadnie zmusza do odroczenia kolejnej narady, aż o 3 miesiące, wywołując stan nieuzasadnionej przewlekłości w rozpatrzeniu danej sprawy. W takim kształcie stanowi on również przejaw głębokiej i niczym nieuzasadnionej ingerencji ustawodawcy w wewnętrzną organizację trybunału - podkreślają.

Radcowie obawiają się, że konsekwencją tak ukształtowanej procedury wydawania orzeczeń może być paraliż orzeczniczy TK.

KRRP krytycznie odnosi się również do art. 92 projektu, który stanowi, że „sędziów trybunału, którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta, a do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie podjęli obowiązków sędziego, z dniem jej wejścia w życie prezes TK włącza do składów orzekających i przydziela im sprawy”. W ocenie radców przepis ten narusza zasadę poprawnej legislacji. Ustawa określać ma bowiem organizację Trybunału Konstytucyjnego i tryb postępowania przed nim, a nie rozstrzygać kwestie personalnej obsady jego składu.

Kwestionują również tryb procedowania nad projektem. "Propozycje wprowadzone do projektu na etapie prac po pierwszym czytaniu plenarnym, daleko wykraczają poza jego pierwotną wersję" - czytamy w opinii. A to w konsekwencji może skutkować niekonstytucyjnością ustawy w całości - dodają.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.