Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Radcowie skarżą ustawę inwigilacyjną do TK

09.08.2016, 11:56; Aktualizacja: 09.08.2016, 13:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Podstawowe zarzuty dotyczą niekonstytucyjnej interwencji ustawodawcy w tajemnicę adwokacką i radcowską.

Reklama

W ocenie KRRP, regulacje wprowadzone na mocy ustawy inwigilacyjnej zrywają z bezwzględnymi zasadami ochrony informacji uzyskanych podczas prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych wobec obrońcy. Na mocy zaskarżonych przepisów wyłącznie organ dokonujący takich czynności ocenia, czy zebrane informacje stanowią tajemnicę obrończą lub też nie. Dzieje się to bez jakiegokolwiek udziału osoby zainteresowanej, a nawet bez jej wiedzy - wskazuje Rada. Podkreśla jednocześnie, że o niekonstytucyjności przyjętych rozwiązań przesądza również fakt, że stanowisko samego obrońcy nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Brak jest również skutecznego mechanizmu, który uniemożliwiłby organowi faktyczne wykorzystanie chronionych tajemnicą obrończą informacji. W praktyce pozwala to na posługiwanie się danymi, które z istoty prawa do obrony powinny być niedostępne dla organów ścigania.

KRRP zwraca też uwagę, że błędna decyzja co do charakteru pozyskanych informacji nie podlega jakiejkolwiek kontroli zewnętrznej.

Co więcej nie ma też możliwości złożenia zażalenia przez osobę zobowiązaną do zachowania tajemnicy zawodowej (a więc i radcę prawnego), na postanowienie sądu o wykorzystaniu w postępowaniu karnym materiałów objętych tą tajemnicą.

W ocenie Rady "umożliwienie pełnego dostępu do informacji objętych tajemnicą zawodową radcy prawnego, przy jednoczesnym braku instytucjonalnych gwarancji realnej kontroli nad zakresem ingerencji i sposobem wykorzystania tak pozyskanych informacji, stanowi sprzeczną z ustawą zasadniczą ingerencję w prawo do obrony oraz w prawo ochrony prywatności."

PS/źródło: KRRP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.