Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wicedziekan stołecznej OIRP odwołany prawidłowo

05.08.2016, 11:03; Aktualizacja: 05.08.2016, 11:21
 • Wyślij
 • Drukuj

Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie miała prawo odwołać Arkadiusza Kopera z funkcji wicedziekana tej izby - uznał Sąd Najwyższy.

Reklama

SN rozstrzygał w sprawie skargi ministra sprawiedliwości na uchwałę warszawskiej Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych odwołującą z funkcji wicedziekana Arkadiusza Kopera.

Decyzja OIRP była pokłosiem zgłaszanych przez mecenasa na łamach prasy zastrzeżeń wobec wystąpienia wiceprezesa KRRP Arkadiusza Berezy przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie dotyczącej ustawy o TK. Wielu radców odebrało wypowiedź wicedziekana jako wyraz poparcia dla działań PiS.

Choć prawnik tłumaczył potem, że była to jego osobista opinia, w świat przebił się komunikat, iż warszawska izba radców nie widzi problemu w całym sporze wokół TK. W efekcie mec. Koper stracił posadę wicedziekana.

W ocenie ministra Ziobry doszło w tym przypadku do naruszenia prawa i wewnętrznych przepisów samorządu radców prawnych.

SN utrzymał uchwałę w mocy. Przesądził też, że minister ma prawo kwestionować tego typu uchwały, ale jedynie z powodów proceduralnych.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.