Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Radcowie sceptyczni wobec zmian w dochodzeniu wierzytelności

24.08.2016, 14:13; Aktualizacja: 24.08.2016, 15:03
 • Wyślij
 • Drukuj

Notarialne nakazy zapłaty nie doprowadzą do istotnego odciążenia sądów oraz usprawnienia i przyśpieszenia ich pracy - uważają radcowie.

Reklama

Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych przedstawił opinię do projektu nowelizacji niektórych ustaw, który ma na celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (projekt z  11 lipca 2016 r.).

Przewiduje on m.in. wprowadzenie notarialnych nakazów zapłaty. W tej kwestii radcowie zgłaszają liczne uwagi. Ich zdaniem "możliwość wydawania notarialnych nakazów zapłaty powinna obejmować wszelkie roszczenia pieniężne bez ograniczeń kwotowych, a w innych sprawach, tylko wtedy gdy przepis szczególny tak stanowi."

OBSiL zwrócił również uwagę, że doprecyzowania wymaga kwestia kosztów zastępstwa procesowego. "Nie ma jakichkolwiek racji przemawiających za pominięciem w notarialnych nakazach zapłaty kosztów z tytułu udzielenia pomocy prawnej. Zwłaszcza, że projekt nie wyklucza możliwości reprezentowania wnioskodawcy przy tej czynności przez profesjonalnych pełnomocników" - czytamy w opinii.

Jej autorzy podkreślają też, że przepisy powinny rozstrzygać czy wydanie notarialnego nakazu zapłaty może nastąpić poza kancelarią notarialną.

W ich ocenie przepisy w takim kształcie nie doprowadzą do istotnego odciążenia sądów oraz usprawnienia i przyśpieszenia ich pracy, ponieważ nie eliminują ani nie ograniczają przyczyn powstawania zaległości płatniczych.

PS/źródło: KRRP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.