Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Bez falstartu i sensacji

Paulina Szewioła27.09.2016, 00:00; Aktualizacja: 27.09.2016, 06:53

Dariusz Sałajewski: W tej chwili mogę powiedzieć, że nie przewiduję kandydowania na prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych.

Reklama

Były prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz w wywiadzie dla DGP („Były prezes wraca do gry”, Prawnik z 12 lipca 2016 r.) potwierdził, że ponownie będzie kandydował na tę funkcję. Zaskoczyła pana ta decyzja?

Muszę przyznać, że tak. Oczywiście nie kwestionuję jego prawa do ponownego kandydowania, ale rozmawialiśmy na ten temat jesienią ubiegłego roku i wówczas nie zdradził się z swoimi zamiarami, wręcz odwrotnie, raczej to wykluczał.

W tym samym wywiadzie nie szczędzi też słów krytyki pod adresem obecnych władz samorządu. Zarzuty dotyczą m.in. braku skuteczności w kwestii stawek za wynagrodzenia pełnomocników. Co pan na to?

Stwierdzenie, że w tej sprawie obecna KRRP „popełniła grzech zaniechania”, zaskoczyło mnie jeszcze bardziej niż deklaracja kandydowania. Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują przecież nowe stawki, które zostały zmienione dzięki staraniom władz samorządu obecnej kadencji.

W ocenie wielu osób na zapowiedzi ministra sprawiedliwości dotyczące obniżki stawek zareagowano za późno.

Uważam, że zachowaliśmy się właściwie. Zabraliśmy głos wtedy, gdy został nam przedstawiony konkretny projekt nowego rozporządzenia. Wówczas przedstawiliśmy bardzo wyczerpujące i profesjonalne stanowisko, które upubliczniliśmy nie tylko w środowisku. Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy komentować wszystkie wypowiedzi medialne. Ja o popularność na łamach prasy czy telewizji nigdy nie zabiegałem i nie zabiegam.


Pozostało jeszcze 79% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.