Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Startują wybory u radców prawnych

03.11.2016, 18:49; Aktualizacja: 03.11.2016, 19:08
 • Wyślij
 • Drukuj

Rozpoczął się XI Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Ponad 330 delegatów, reprezentujących 19 okręgowych izb wybierze prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych, członków rady, głównego rzecznika dyscyplinarnego, sędziów Wyższego Sądu Dyscyplinarnego oraz członków Wyższej Komisji Rewizyjnej.

Reklama

Wybór prezesa nastąpić ma jeszcze dziś. Do pełnienia tej funkcji pretendują: Maciej Bobrowicz (OIRP Zielona Góra), prezes radców w latach 2007-2013, Ryszard Ostrowski (OIRP Katowice) oraz Maria Ślązak (OIRP Gdańsk).

Walka o fotel szefa radców nie należała do najspokojniejszych. - Pojawiały się ataki personalne, co nadawało kampanii wyborczej zły ton - mówił do zgromadzonych Zenon Klatka, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych w latach 2004-2007. Podkreślił jednocześnie, że nie popiera kandydatury Macieja Bobrowicza. -Nie jest tak źle w samorządzie, aby szukać zbawcy - akcentował.

Aktualny prezes Dariusz Sałajewski przypomniał, że przyjmując funkcję trzy lata temu deklarował, że nie będzie startował na kolejną kadencję. Zdania tego nie zmienił, gdyż - jak mówił - wśród radców jest wiele osób, które w tej roli mogą się doskonale odnaleźć. -Kadencja nie była łatwa, ale postępowa - podsumowywał swoją działalność.

Sałajewski wskazywał, że choć w trakcie jego szefowania radcowskim samorządem "nie było fajerwerków, to jednak świeciło się światło". -  I tak przez te trzy lata radcowie m.in. uzyskali uprawnienia do występowania przed urzędem patentowych, setki z nich bierze udziałem w systemie ubezpieczeń prawnych, czy działa w punktach nieodpłatnego poradnictwa - przypominał.

Anna Krzyżanowska

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.