Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Radca będzie odpowiadać za zaległości podatkowe klienta

01.12.2016, 13:13; Aktualizacja: 01.12.2016, 13:42
 • Wyślij
 • Drukuj

Projektowane zmiany w ustawie o VAT zniechęcą pełnomocników do działania w imieniu swoich mocodawców - czytamy w opinii Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP.

Reklama

W projekcie proponuje się bowiem, aby pełnomocnik składający zgłoszenie rejestracyjne odpowiadał solidarnie wraz z zarejestrowanym podatnikiem, do kwoty 500 tys. zł, za jego zaległości podatkowe, które powstały z tytułu czynności wykonanych w ciągu 6 miesięcy od dnia rejestracji.

W ocenie OBSiL, tego rodzaju zapis będzie niezwykle restrykcyjny dla radców prawnych, którzy działając w charakterze pełnomocników złożą zgłoszenie rejestracyjne. Często bowiem nie mają wiedzy na temat sposobu funkcjonowania klienta w okresie 6 miesięcy od dnia zarejestrowania go jako podatnika VAT.

Wskazano również, że pełnomocnik nie powinien ponosić odpowiedzialności za działania mocodawcy, na które najczęściej nie ma żadnego wpływu.

Według analizy OBSiL, "wprowadzenie tego przepisu zniechęci profesjonalnych pełnomocników do działania w imieniu swoich mocodawców, a sama regulacja nie wpłynie w najmniejszym stopniu na powstawanie (lub nie) zaległości podatkowych w podatku VAT."

PS/źródło: KRRP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.