Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Absolwenci KSSiP nadal faworyzowani

18.03.2015, 14:31; Aktualizacja: 18.03.2015, 15:06
 • Wyślij
 • Drukuj

Rzecznik praw obywatelskich osoby, które ukończyły aplikację sędziowską i referendarską przed utworzeniem KSSiP, są gorzej traktowane przy zatrudnianiu.

Reklama

W wystąpieniu do ministra sprawiedliwości prof. Irena Lipowicz twierdzi, że wbrew zapewnieniom resortu o tym, że ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury nie uprzywilejowuje absolwentów tej szkoły, do biura RPO wciąż napływają nowe skargi w tej sprawie.

Po pierwsze, prof. Lipowicz przypomina, iż zgodnie z przepisami osoby, które ukończyły aplikację sędziowską prowadzoną przez KSSiP zwolnione są z obowiązku uczestniczenia w konkursie na stanowisko referendarza sądowego lub asystenta sędziego. Mają one też pierwszeństwo zatrudnienia na takich stanowiskach, a co za tym idzie, są w uprzywilejowanej sytuacji względem pozostałych kandydatów do pracy.

Po drugie, art. 60 konstytucji ma gwarantować równość szans w dostępie do sprawowania funkcji publicznych. Z orzecznictwa TK wynika natomiast, że regułą powinno być przeprowadzanie naborów w oparciu o procedury konkursowe według określonych w ustawie kryteriów.

W ocenie RPO przyznanie absolwentom aplikacji sędziowskiej prowadzonej przez KSSiP pierwszeństwa w zatrudnieniu na stanowisku referendarza sądowego spowodowało, że inne osoby - w tym absolwenci "starej" aplikacji sądowej i referendarskiej - znaleźli się w dużo gorszej sytuacji przy ubieganiu się o pracę referendarza sądowego. A biorąc pod uwagę deficyt wolnych stanowisk referendarzy i asystentów sędziów, aktualne rozwiązania pozbawiają członków tej drugiej grupy realnych szans na zatrudnienie. Prowadzi to z kolei do naruszenia prawa dostępu obywateli do służby publicznej na takich samych zasadach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.