Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Absolwenci KSSiP nadal faworyzowani

18.03.2015, 14:31; Aktualizacja: 18.03.2015, 15:06
 • Wyślij
 • Drukuj

Rzecznik praw obywatelskich osoby, które ukończyły aplikację sędziowską i referendarską przed utworzeniem KSSiP, są gorzej traktowane przy zatrudnianiu.

Reklama

W wystąpieniu do ministra sprawiedliwości prof. Irena Lipowicz twierdzi, że wbrew zapewnieniom resortu o tym, że ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury nie uprzywilejowuje absolwentów tej szkoły, do biura RPO wciąż napływają nowe skargi w tej sprawie.

Po pierwsze, prof. Lipowicz przypomina, iż zgodnie z przepisami osoby, które ukończyły aplikację sędziowską prowadzoną przez KSSiP zwolnione są z obowiązku uczestniczenia w konkursie na stanowisko referendarza sądowego lub asystenta sędziego. Mają one też pierwszeństwo zatrudnienia na takich stanowiskach, a co za tym idzie, są w uprzywilejowanej sytuacji względem pozostałych kandydatów do pracy.

Po drugie, art. 60 konstytucji ma gwarantować równość szans w dostępie do sprawowania funkcji publicznych. Z orzecznictwa TK wynika natomiast, że regułą powinno być przeprowadzanie naborów w oparciu o procedury konkursowe według określonych w ustawie kryteriów.

W ocenie RPO przyznanie absolwentom aplikacji sędziowskiej prowadzonej przez KSSiP pierwszeństwa w zatrudnieniu na stanowisku referendarza sądowego spowodowało, że inne osoby - w tym absolwenci "starej" aplikacji sądowej i referendarskiej - znaleźli się w dużo gorszej sytuacji przy ubieganiu się o pracę referendarza sądowego. A biorąc pod uwagę deficyt wolnych stanowisk referendarzy i asystentów sędziów, aktualne rozwiązania pozbawiają członków tej drugiej grupy realnych szans na zatrudnienie. Prowadzi to z kolei do naruszenia prawa dostępu obywateli do służby publicznej na takich samych zasadach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.