Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Apel byłych prezesów TK

20.04.2015, 12:31; Aktualizacja: 20.04.2015, 13:33
 • Wyślij
 • Drukuj

Jesienią kadencję zakończy pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ale już teraz Marek Safjan, Jerzy Stępień, Bohdan Zdziennicki i Andrzej Zoll apelują, aby procedura selekcji kandydatów rozpoczęła się jak najszybciej. W ich ocenie przyczyni się to do wybrania dobrych sędziów konstytucyjnych.

Reklama

Decyzje o wyborze sędziów nie powinny być podejmowane - tak jak to niekiedy zdarzało się w przeszłości - przez parlament w ostatniej chwili, bez stworzenia realnej możliwości przedstawienia kandydatów opinii publicznej i bez zapewnienia szans na dyskusję oraz ocenę proponowanych osób - czytamy w oświadczeniu byłych prezesów TK.

W apelu opublikowanym na łamach Gazety Wyborczej podkreślają, że proces wyboru sędziów nie może być realizowany w atmosferze czysto politycznych debat i opierać się wyłącznie na domniemanych preferencjach politycznych kandydatów. 

W ocenie byłych prezesów TK preselekcja powinna rozpocząć się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, tak aby szeroka opinia publiczna mogła zapoznać się z sylwetkami kandydatów.

Dlatego apelują, aby cały dyskusja w tym przedmiocie  rozpoczęła się w najbliższych miesiącach poprzedzających ostateczny akt głosowania w Sejmie.

PS/źródło: GW

Źródło:Media
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.