Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Apel byłych prezesów TK

20.04.2015, 12:31; Aktualizacja: 20.04.2015, 13:33
 • Wyślij
 • Drukuj

Jesienią kadencję zakończy pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ale już teraz Marek Safjan, Jerzy Stępień, Bohdan Zdziennicki i Andrzej Zoll apelują, aby procedura selekcji kandydatów rozpoczęła się jak najszybciej. W ich ocenie przyczyni się to do wybrania dobrych sędziów konstytucyjnych.

Reklama

Decyzje o wyborze sędziów nie powinny być podejmowane - tak jak to niekiedy zdarzało się w przeszłości - przez parlament w ostatniej chwili, bez stworzenia realnej możliwości przedstawienia kandydatów opinii publicznej i bez zapewnienia szans na dyskusję oraz ocenę proponowanych osób - czytamy w oświadczeniu byłych prezesów TK.

W apelu opublikowanym na łamach Gazety Wyborczej podkreślają, że proces wyboru sędziów nie może być realizowany w atmosferze czysto politycznych debat i opierać się wyłącznie na domniemanych preferencjach politycznych kandydatów. 

W ocenie byłych prezesów TK preselekcja powinna rozpocząć się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, tak aby szeroka opinia publiczna mogła zapoznać się z sylwetkami kandydatów.

Dlatego apelują, aby cały dyskusja w tym przedmiocie  rozpoczęła się w najbliższych miesiącach poprzedzających ostateczny akt głosowania w Sejmie.

PS/źródło: GW

Źródło:Media
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.