Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Raport ze spotkania EAJ w Gdańsku

18.05.2015, 07:51; Aktualizacja: 18.05.2015, 07:56

Polska była organizatorem kolejnego dorocznego spotkania Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów.

Reklama

Na spotkaniu zorganizowanym w dniach 14-17 maja 2015 r. omawiane były problemy dotyczące trójpodziału władz i zachowania niezawisłości sędziowskiej. Po raz kolejny prezentowana była sprawa sytuacji politycznej w Turcji. Nasi koledzy z Turcji walczyli od dłuższego już czasu o poparcie Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów w ich walce o niezawisłość sędziowską. Ingerencja władzy wykonawczej w kompozycję i funkcjonowanie tamtejszej Krajowej Rady Sądownictwa spowodowała wypaczenie istoty działania tego podmiotu oraz jego rolę w strzeżeniu niezawisłości sędziów. Z rozgoryczeniem przyjęto fakt, iż dotychczasowe działania Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów, polegające na wydawaniu rezolucji i kierowaniu listów do władz Turcji, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W Turcji nadal dochodzi do naruszania trójpodziału władz poprzez zbytnią ingerencję władzy wykonawczej w działania władzy sądowniczej. Mają miejsce aresztowania sędziów bez uzasadnionej podstawy faktycznej i prawnej, jedynie z uwagi na wydanie orzeczenia, które jest wbrew poglądom urzędujących polityków. Wyrażane dotychczas przez Europejskie Stowarzyszenie Sędziów i Światową Unię Sędziów zaniepokojenie o los sędziów w Turcji, nie przyniosło oczekiwanych skutków i do naruszeń zasady trójpodziału władzy dochodzi tam nadal.


Pozostało jeszcze 72% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.