Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Raport ze spotkania EAJ w Gdańsku

18.05.2015, 07:51; Aktualizacja: 18.05.2015, 07:56

Polska była organizatorem kolejnego dorocznego spotkania Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów.

Reklama

Na spotkaniu zorganizowanym w dniach 14-17 maja 2015 r. omawiane były problemy dotyczące trójpodziału władz i zachowania niezawisłości sędziowskiej. Po raz kolejny prezentowana była sprawa sytuacji politycznej w Turcji. Nasi koledzy z Turcji walczyli od dłuższego już czasu o poparcie Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów w ich walce o niezawisłość sędziowską. Ingerencja władzy wykonawczej w kompozycję i funkcjonowanie tamtejszej Krajowej Rady Sądownictwa spowodowała wypaczenie istoty działania tego podmiotu oraz jego rolę w strzeżeniu niezawisłości sędziów. Z rozgoryczeniem przyjęto fakt, iż dotychczasowe działania Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów, polegające na wydawaniu rezolucji i kierowaniu listów do władz Turcji, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W Turcji nadal dochodzi do naruszania trójpodziału władz poprzez zbytnią ingerencję władzy wykonawczej w działania władzy sądowniczej. Mają miejsce aresztowania sędziów bez uzasadnionej podstawy faktycznej i prawnej, jedynie z uwagi na wydanie orzeczenia, które jest wbrew poglądom urzędujących polityków. Wyrażane dotychczas przez Europejskie Stowarzyszenie Sędziów i Światową Unię Sędziów zaniepokojenie o los sędziów w Turcji, nie przyniosło oczekiwanych skutków i do naruszeń zasady trójpodziału władzy dochodzi tam nadal.


Pozostało jeszcze 72% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • NRA

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.