Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

KRS: Sędziowie nie powinni szkolić zbyt wielu

18.05.2015, 13:08; Aktualizacja: 18.05.2015, 13:28
 • Wyślij
 • Drukuj

Prowadzenie przez sędziów szkoleń komercyjnych organizowanych przez firmy, które ich pozycję zawodową wykorzystują w reklamach swojej oferty, jest kontrowersyjne.

Reklama

Takie jest sedno stanowiska Krajowej Rady Sądownictwa przyjętego na posiedzeniu z 8 maja. Rada zaleca też prezesom sądów, aby przy wyrażaniu zgody na występowanie przez sędziów w charakterze wykładowców na szkoleniach, badali, czy tego rodzaju działalność komercyjna "nie osłabi zaufania do bezstronności sędziego albo nie wzbudzi zastrzeżeń co do związków ekonomicznych sędziego z podmiotami prywatnymi".

Zdaniem KRS podobna ostrożność powinna obowiązywać w przypadku przygotowywania przez sędziów opinii prawnych czy uczestniczenia w pracach różnego rodzaju gremiów, np. rad naukowych. "Sędzia powinien zawsze mieć na uwadze, że jego pozycja zawodowa i autorytet pełnionego przez niego urzędu mogą zostać wykorzystane w sposób podważający zaufanie do sądów i sędziów." - podkreśla rada, przypominając jednocześnie, że prowadzenie szkoleń nie może wypływać na wykonywanie obowiązków orzeczniczych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.