Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

KRS: Sędziowie nie powinni szkolić zbyt wielu

18.05.2015, 13:08; Aktualizacja: 18.05.2015, 13:28
 • Wyślij
 • Drukuj

Prowadzenie przez sędziów szkoleń komercyjnych organizowanych przez firmy, które ich pozycję zawodową wykorzystują w reklamach swojej oferty, jest kontrowersyjne.

Reklama

Takie jest sedno stanowiska Krajowej Rady Sądownictwa przyjętego na posiedzeniu z 8 maja. Rada zaleca też prezesom sądów, aby przy wyrażaniu zgody na występowanie przez sędziów w charakterze wykładowców na szkoleniach, badali, czy tego rodzaju działalność komercyjna "nie osłabi zaufania do bezstronności sędziego albo nie wzbudzi zastrzeżeń co do związków ekonomicznych sędziego z podmiotami prywatnymi".

Zdaniem KRS podobna ostrożność powinna obowiązywać w przypadku przygotowywania przez sędziów opinii prawnych czy uczestniczenia w pracach różnego rodzaju gremiów, np. rad naukowych. "Sędzia powinien zawsze mieć na uwadze, że jego pozycja zawodowa i autorytet pełnionego przez niego urzędu mogą zostać wykorzystane w sposób podważający zaufanie do sądów i sędziów." - podkreśla rada, przypominając jednocześnie, że prowadzenie szkoleń nie może wypływać na wykonywanie obowiązków orzeczniczych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.