Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Liczy się efekt propagandowy, a nie dobre prawo

13.07.2015, 05:52; Aktualizacja: 13.07.2015, 06:01

Sędzia Bartłomiej Przymusiński, prezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”: Jeżeli sędziego nie chroniłby immunitet, to byłby bardzo wygodny sposób na eliminowanie niewygodnych dla władzy wykonawczej sędziów przez stawianie im zarzutów.

Reklama

Ewa Maria Radlińska: Sejm uchwalił, że w przypadku popełnienia przez sędziego wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, przyjęcie przez sędziego mandatu karnego albo uiszczenie grzywny, stanowi oświadczenie o wyrażeniu przez niego zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Konstytucja widzi natomiast tę sprawę zdecydowanie inaczej. Określone jest w niej bowiem, że sędzia nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez uprzedniej zgody sądu określonego w ustawie. Czy zatem taka regulacja jest zgodna z konstytucją?

Bartłomiej Przymusiński, prezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”: Przepis ten opiera się na założeniu, że zgoda na przyjęcie mandatu oznacza zgodę na zrzeczenie się immunitetu. Może on wywołać skutek tylko wobec osób, co do których konstytucja przewiduje możliwość zrzeczenia się immunitetu, jak np. posłowie i senatorowie. Jeżeli chodzi o sędziów, to konstytucja stanowi w art. 181, że mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej jedynie za zgodą sądu. Ustawa nie może wprowadzać nowej, nieprzewidzianej w ustawie zasadniczej, instytucji zrzeczenia się immunitetu. Z tego powodu uważam tę regulację za sprzeczną z konstytucją.


Pozostało jeszcze 62% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.