Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Liczy się efekt propagandowy, a nie dobre prawo

13.07.2015, 05:52; Aktualizacja: 13.07.2015, 06:01

Sędzia Bartłomiej Przymusiński, prezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”: Jeżeli sędziego nie chroniłby immunitet, to byłby bardzo wygodny sposób na eliminowanie niewygodnych dla władzy wykonawczej sędziów przez stawianie im zarzutów.

Reklama

Ewa Maria Radlińska: Sejm uchwalił, że w przypadku popełnienia przez sędziego wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, przyjęcie przez sędziego mandatu karnego albo uiszczenie grzywny, stanowi oświadczenie o wyrażeniu przez niego zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Konstytucja widzi natomiast tę sprawę zdecydowanie inaczej. Określone jest w niej bowiem, że sędzia nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez uprzedniej zgody sądu określonego w ustawie. Czy zatem taka regulacja jest zgodna z konstytucją?

Bartłomiej Przymusiński, prezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”: Przepis ten opiera się na założeniu, że zgoda na przyjęcie mandatu oznacza zgodę na zrzeczenie się immunitetu. Może on wywołać skutek tylko wobec osób, co do których konstytucja przewiduje możliwość zrzeczenia się immunitetu, jak np. posłowie i senatorowie. Jeżeli chodzi o sędziów, to konstytucja stanowi w art. 181, że mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej jedynie za zgodą sądu. Ustawa nie może wprowadzać nowej, nieprzewidzianej w ustawie zasadniczej, instytucji zrzeczenia się immunitetu. Z tego powodu uważam tę regulację za sprzeczną z konstytucją.


Pozostało jeszcze 62% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.