Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Więcej sędziów, więcej dyscyplinarek

14.07.2015, 12:59; Aktualizacja: 14.07.2015, 13:49

Adwokaci i radcowie prawni to nadal margines wśród osób, które są powoływane na stanowisko sędziego - wynika ze sprawozdania Krajowej Rady Sądownictwa za 2014 r.

Reklama

W ubiegłym roku Krajowa Rada Sądownictwa rozpatrzyła kandydatury łącznie 1864 osób aspirujących do pracy na stanowisku sędziego, czyli o 301 więcej niż rok wcześniej. Średnio na jednego kandydata przypadło siedem zgłoszeń. Tylko 11 proc. spośród tych, którzy otrzymali wniosek o powołanie na stanowiska sędziowskie było adwokatami (12), radcami prawnymi (15), prokuratorami (12) lub wykonywali inne zawody prawnicze (przy czym ich aplikacje stanowiły ponad 16 proc. wszystkich zgłoszeń). W 2014 r. nominację otrzymało łącznie 442 osoby, o 75 więcej niż w 2013 r. Tradycyjnie dominowali wśród nich asystenci sędziów.


Pozostało jeszcze 42% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.