Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Więcej sędziów, więcej dyscyplinarek

14.07.2015, 12:59; Aktualizacja: 14.07.2015, 13:49

Adwokaci i radcowie prawni to nadal margines wśród osób, które są powoływane na stanowisko sędziego - wynika ze sprawozdania Krajowej Rady Sądownictwa za 2014 r.

Reklama

W ubiegłym roku Krajowa Rada Sądownictwa rozpatrzyła kandydatury łącznie 1864 osób aspirujących do pracy na stanowisku sędziego, czyli o 301 więcej niż rok wcześniej. Średnio na jednego kandydata przypadło siedem zgłoszeń. Tylko 11 proc. spośród tych, którzy otrzymali wniosek o powołanie na stanowiska sędziowskie było adwokatami (12), radcami prawnymi (15), prokuratorami (12) lub wykonywali inne zawody prawnicze (przy czym ich aplikacje stanowiły ponad 16 proc. wszystkich zgłoszeń). W 2014 r. nominację otrzymało łącznie 442 osoby, o 75 więcej niż w 2013 r. Tradycyjnie dominowali wśród nich asystenci sędziów.


Pozostało jeszcze 42% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.