Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Konstytucja nie pozwala sędziom zrzec się immunitetu

15.07.2015, 14:24; Aktualizacja: 15.07.2015, 14:53

Aby umożliwić sędziom przyjęcie mandatu albo uiszczenie grzywny w przypadku popełnienia wykroczenia drogowego, trzeba najpierw zmienić ustawę zasadniczą. Wprowadzenie instytucji zrzeczenia się mandatu przez sędziego zwykłą ustawą byłoby niekonstytucyjne - twierdzi Biuro Legislacyjne Senatu w opinii do projektu zmian uchwalonych przez Sejm.

Reklama

Oprócz poważnych wątpliwości konstytucyjnych, projektowane rozwiązanie budzi szereg innych zastrzeżeń prawnych. Zdaniem senackich ekspertów niekonsekwencją ustawodawcy jest objęcie zmianami jedynie sędziów sądów powszechnych oraz sądów administracyjnych, ale już nie sędziów Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz sędziów sądów wojskowych.


Pozostało jeszcze 29% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.