Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rośnie liczba dyscyplinarek sędziów

06.08.2015, 13:58; Aktualizacja: 06.08.2015, 14:49

W ubiegłym roku Sąd Najwyższy rozpoznał w sumie 70 spraw dyscyplinarnych sędziów. Dla porównania, rok wcześniej rozstrzygnął tylko 43 takie sprawy.

Reklama

Jak wynika z informacji o działalności Sądu Najwyższego w 2014 r., przedstawionej w tym tygodniu w Sejmie przez I prezes SN prof. Małgorzatę Gersdorf, podobnie jak w latach ubiegłych w 2014 r. odnotowano znaczący wzrost wpływających spraw (z 10 628 do 11 065). Wprawdzie mniej pracy niż w 2013 r. mieli sędziowie Izby Karnej, Izby Ubezpieczeń Społecznych oraz Izby Wojskowych, ale za to do Izby Cywilnej trafiło aż o ponad 600 spraw więcej niż rok wcześniej. Tradycyjnie przeważały wśród nich kasacje i skargi kasacyjne. Spadła natomiast liczba zagadnień prawnych rozpatrywanych przez SN (ze 194 do 166).


Pozostało jeszcze 26% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.