Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

KRS też skarży ustawę o TK

25.11.2015, 09:58; Aktualizacja: 25.11.2015, 11:18
 • Wyślij
 • Drukuj

Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła we wtorek, że również zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o TK. Wniosek Rady dotyczy jednak tylko niezgodności z konstytucją trybu prac nad ustawą.

Reklama

Krajowa Rada Sądownictwa podkreśliła, że ma konstytucyjny obowiązek opiniowania tego rodzaju projektów ustaw. W tym przypadku nie miała jednak możliwości się wypowiedzieć.

Organy władzy ustawodawczej zwróciły się do niej bowiem z prośbą o wyrażenie stanowiska w sprawie projektu 17 listopada 2015 r., czyli w tym samym dniu w którym skierowano go do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Już 19 listopada 2015 r. projekt został ostatecznie uchwalony przez Sejm, a 20 listopada 2015 r. przyjęty przez Senat i podpisany przez prezydenta.

Krajowa Rada Sądownictwa przypomina, że jest organem kolegialnym, wyrażającym swoje stanowisko w drodze uchwał podejmowanych na posiedzeniach plenarnych, zaplanowanych z odpowiednim wyprzedzeniem. W jej ocenie okoliczność ta powinna być uwzględniona przez organy władzy ustawodawczej. W przeciwnym razie Rada zostaje pozbawiona możliwości zapoznania się z projektem aktu prawnego oraz nie ma szans na wyrażenie swojego stanowiska.

Ponadto KRS zwraca uwagę, że przedkładanie w ostatniej chwili do zaopiniowania Radzie projektów aktów normatywnych o szczególnym znaczeniu dla ustroju państwa, niepoprzedzone konsultacjami oraz nieuzasadnione okolicznościami przyspieszone uchwalanie nowych regulacji prawnych, godzi istotnie w dobro wymiaru sprawiedliwości. Nie służy też stabilności systemu prawnego oraz podważa autorytet i zaufanie obywateli do władzy ustawodawczej - czytamy we wniosku.

KRS nie ma wątpliwości, że tak ważne dla państwa sprawy ustrojowe, nie mogą zostać podporządkowane doraźnym interesom ugrupowań politycznych, albowiem podważa to istotnie niezależność Trybunału Konstytucyjnego.

W ocenie Rady dodatkowym argumentem przemawiającym za naruszeniem przepisów konstytucji regulujących tryb uchwalania ustaw, jest naruszenie zasady pierwszego czytania ustaw ustrojowych na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

PS/źródło: KRS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.