Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

KRS też skarży ustawę o TK

25.11.2015, 09:58; Aktualizacja: 25.11.2015, 11:18
 • Wyślij
 • Drukuj

Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła we wtorek, że również zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o TK. Wniosek Rady dotyczy jednak tylko niezgodności z konstytucją trybu prac nad ustawą.

Reklama

Krajowa Rada Sądownictwa podkreśliła, że ma konstytucyjny obowiązek opiniowania tego rodzaju projektów ustaw. W tym przypadku nie miała jednak możliwości się wypowiedzieć.

Organy władzy ustawodawczej zwróciły się do niej bowiem z prośbą o wyrażenie stanowiska w sprawie projektu 17 listopada 2015 r., czyli w tym samym dniu w którym skierowano go do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Już 19 listopada 2015 r. projekt został ostatecznie uchwalony przez Sejm, a 20 listopada 2015 r. przyjęty przez Senat i podpisany przez prezydenta.

Krajowa Rada Sądownictwa przypomina, że jest organem kolegialnym, wyrażającym swoje stanowisko w drodze uchwał podejmowanych na posiedzeniach plenarnych, zaplanowanych z odpowiednim wyprzedzeniem. W jej ocenie okoliczność ta powinna być uwzględniona przez organy władzy ustawodawczej. W przeciwnym razie Rada zostaje pozbawiona możliwości zapoznania się z projektem aktu prawnego oraz nie ma szans na wyrażenie swojego stanowiska.

Ponadto KRS zwraca uwagę, że przedkładanie w ostatniej chwili do zaopiniowania Radzie projektów aktów normatywnych o szczególnym znaczeniu dla ustroju państwa, niepoprzedzone konsultacjami oraz nieuzasadnione okolicznościami przyspieszone uchwalanie nowych regulacji prawnych, godzi istotnie w dobro wymiaru sprawiedliwości. Nie służy też stabilności systemu prawnego oraz podważa autorytet i zaufanie obywateli do władzy ustawodawczej - czytamy we wniosku.

KRS nie ma wątpliwości, że tak ważne dla państwa sprawy ustrojowe, nie mogą zostać podporządkowane doraźnym interesom ugrupowań politycznych, albowiem podważa to istotnie niezależność Trybunału Konstytucyjnego.

W ocenie Rady dodatkowym argumentem przemawiającym za naruszeniem przepisów konstytucji regulujących tryb uchwalania ustaw, jest naruszenie zasady pierwszego czytania ustaw ustrojowych na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

PS/źródło: KRS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.