Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Niezależność Trybunału Konstytucyjnego przekłada się na sytuację wszystkich sędziów

08.01.2016, 06:49; Aktualizacja: 11.01.2016, 11:50

Sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy KRS: Krajowa Rada Sądownictwa zwraca uwagę na każdą próbę ominięcia przepisów konstytucji i dlatego w przyszłym tygodniu na posiedzeniu plenarnym będzie rozważać złożenie skargi konstytucyjnej na ostatnią nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Reklama

Ewa Maria Radlińska: Krajowa Rada Sądownictwa po nadzwyczajnym posiedzeniu w związku z sytuacją z Trybunałem Konstytucyjnym, apelowała do prezydenta żeby nie podpisywał ustawy. Podpisał bez zawahania. A teraz nowi reformatorzy idą jeszcze dalej, zmieniają konstytucję. I jeszcze mocniej uderzają w trybunał. KRS może cokolwiek zrobić w obronie wymiaru sprawiedliwości poza zbieraniem się na posiedzenia i apelowaniem do rozsądku, którego brak?

Waldemar Żurek: Krajowa Rada Sądownictwa zamierzała złożyć wniosek do Komisji Weneckiej, jednak Minister Spraw Zagranicznych uprzedził nasze działanie. Myślę jednak, że trzeba zaprosić przedstawicieli tej komisji do Polski, na spotkanie z Krajową Radą Sądownictwa i bezpośrednio omówić wydarzenia ostatnich miesięcy. Już wkrótce, 18 i 19 stycznia 2016 r., KRS organizuje dużą konferencję poświęconą niezawisłości sędziowskiej. Przyjadą do nas nie tylko przedstawiciele wszystkich stowarzyszeń prawniczych w naszym kraju, ale także goście z zagranicy, w tym: Lord Geoffrey Vos, przewodniczący Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) oraz Orlando Afonso, były przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów i Prokuratorów (MEDEL) i Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich (CCJE). Spodziewamy się także prezesa Trybunału Konstytucyjnego Austrii, który jest najstarszy w gronie prezesów trybunałów konstytucyjnych w Europie i cieszy się powszechnym, niekwestionowanym autorytetem. Sędziowie europejscy żywo interesują się wydarzeniami z ostatnich tygodni. Nie zapominajmy, że polscy sędziwie też są sędziami europejskimi.


Pozostało jeszcze 62% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.