Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Przewodniczący KRS: Otwarci na racjonalne zmiany

Ewa Szadkowska12.01.2016, 00:00; Aktualizacja: 12.01.2016, 06:39

Dariusz Zawistowski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa: Pomysł, by sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybierać kwalifikowaną większością 2/3 głosów, jest wart poważnego zastanowienia się.

Reklama

Ewa Szadkowska: A podoba się panu skierowany już do pierwszego czytania w Sejmie projekt zmiany konstytucji, pod którym podpisali się posłowie ruchu Kukiz’15 i PiS? Zakłada on zmianę sposobu wybierania sędziów TK. Obecny konflikt stanie się bezprzedmiotowy.

Dariusz Zawistowski: Pomysł, by sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybierać kwalifikowaną większością 2/3 głosów, jest wart poważnego zastanowienia się. Taka procedura wymagałaby przed głosowaniem wypracowania w parlamencie konsensusu, a więc w jakimś stopniu cały proces wyłaniania członków TK zostałby odpolityczniony. Ale to nie rozwiązuje obecnego sporu wokół TK, bo nowy tryb mógłby znaleźć zastosowanie dopiero przy kolejnym wyborze sędziów trybunału.

ESZA: Który, w świetle projektu, nastąpiłby całkiem szybko, bo nowelizacja przewiduje wygaszenie w ciągu 60 dni kadencji wszystkich sędziów trybunału.

DZ: Co do takiej opcji zerowej mam duże wątpliwości natury konstytucyjnej, bo w ustawie zasadniczej jest mowa o wybieraniu sędziów TK na kadencję. Sędziowie są nieusuwalni. Rozumiem, że autorom projektu chodzi o znalezienie wyjścia z trudnej sytuacji, lecz propozycja wygaszenia kadencji musi budzić zastrzeżenia.


Pozostało jeszcze 91% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.