Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędziowie są kolejną przeszkodą do usunięcia przez władzę

08.02.2016, 06:59; Aktualizacja: 10.02.2016, 00:08

Sędzia Bartłomiej Przymusiński, prezes poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia: Utworzenie specjalnego wydziału ds. sędziów naruszających prawo tylko utrwala negatywne i niesprawiedliwe stereotypy o mafii sądowej, gdyż takie spec-wydziały tworzy się przecież dla specjalnie niebezpiecznych zjawisk przestępnych.

Reklama

Ewa Maria Radlińska: Prawo o prokuraturze przyklepane w parlamencie. A w ustawie wydział spraw wewnętrznych na poziomie prokuratury krajowej jako bat na sędziów. Uzasadnienie projektu mówiło o wydziale którego „zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów. Z założenia będzie to wydział powołany do ścigania przestępstw o szczególnie wysokim stopniu społecznej szkodliwości z uwagi na znamiona podmiotowe czynów tj. z uwagi na osoby ewentualnych sprawców, których głównym zadaniem winno być strzeżenie praworządności a więc sędziów, prokuratorów i asesorów”. I co pan o tym myśli?

Bartłomiej Przymusiński: Gdy wybierałem zawód sędziego myślałem, że wybieram zawód, który będzie cieszył się szacunkiem i zaufaniem, gdyż nie tylko wymagał długich lat nauki i praktyki, ale także samoograniczenia, wewnętrznej dyscypliny, poświęcenia się przede wszystkim obowiązkom służbowym. Wierzyłem, że skoro władze państwowe stawiają tak wysokie wymagania sędziom, to będą zarazem obdarzać sędziów zaufaniem. Okazuje się jednak, że politycy – bardzo często sami uwikłani w różne sprawy sądowe – znajdują upodobanie w obniżaniu autorytetu sądów. Utworzenie specjalnego wydziału ds. sędziów naruszających prawo tylko utrwala negatywne i niesprawiedliwe stereotypy o mafii sądowej, gdyż takie spec-wydziały tworzy się przecież dla specjalnie niebezpiecznych zjawisk przestępnych. Oczywiście, że może być tak, iż w rzeszy 10 tys. sędziów znajdą się jednostki, które popadły w konflikt z prawem. Nie jest to jednak żadna przestępczość zorganizowana, a ujawnienie i ściganie takich czarnych owiec nie wymaga tworzenia spec-wydziału na szczeblu krajowym.

EMR: No to dużo jest tych czarnych owiec?

BP: Z raportu Krajowej Rady Sądownictwa z 2012 r. wynika, że przez trzy i pół roku wydalono z zawodu dziewięciu sędziów na 10 tysięcy orzekających, czyli mniej niż trzech rocznie, a i to zapewne nie w każdym wypadku związane było z popełnieniem przestępstwa. Jeżeli taka skala naruszeń prawa byłaby w każdym środowisku, to żylibyśmy w najbardziej praworządnym kraju świata.


Pozostało jeszcze 48% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.