Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rozdział funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego to europejski standard

07.03.2016, 14:44; Aktualizacja: 07.03.2016, 15:12
 • Wyślij
 • Drukuj

W 27 krajach Unii Europejskiej obowiązuje rozdział funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, zgodnie z zasadą, że sędziowie i prokuratorzy nie mogą mieć tego samego zwierzchnika. Od 4 marca inaczej jest tylko w Polsce - donosi  "Iustitia".

Reklama

W związku z wejściem w życie nowej ustawy o prokuraturze, która połączyła funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, "Iustitia" zamieściła na swojej stronie internetowej interesujące zestawienie.

Jest to wykaz ministrów sprawiedliwości i prokuratorów generalnych Unii Europejskiej. Wynika z niego, że w 27 krajach UE obowiązuje rozdział funkcji MS i PG. Polska to jedyny wyjątek od tej reguły.

Stowarzyszenie podważa tym samym twierdzenia przedstawicieli obecnej władzy, że w wielu krajach funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego są połączone i że jest to dobry przykład, który należy zastosować w Polsce.

Wykaz dostępny na stronie "Iustitii".

PS/źródło: "Iustitia"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:sędzia
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.