Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rozdział funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego to europejski standard

07.03.2016, 14:44; Aktualizacja: 07.03.2016, 15:12
 • Wyślij
 • Drukuj

W 27 krajach Unii Europejskiej obowiązuje rozdział funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, zgodnie z zasadą, że sędziowie i prokuratorzy nie mogą mieć tego samego zwierzchnika. Od 4 marca inaczej jest tylko w Polsce - donosi  "Iustitia".

Reklama

W związku z wejściem w życie nowej ustawy o prokuraturze, która połączyła funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, "Iustitia" zamieściła na swojej stronie internetowej interesujące zestawienie.

Jest to wykaz ministrów sprawiedliwości i prokuratorów generalnych Unii Europejskiej. Wynika z niego, że w 27 krajach UE obowiązuje rozdział funkcji MS i PG. Polska to jedyny wyjątek od tej reguły.

Stowarzyszenie podważa tym samym twierdzenia przedstawicieli obecnej władzy, że w wielu krajach funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego są połączone i że jest to dobry przykład, który należy zastosować w Polsce.

Wykaz dostępny na stronie "Iustitii".

PS/źródło: "Iustitia"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:sędzia
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.