Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędziowie wzywają do opublikowania wyroku TK

14.03.2016, 06:13
 • Wyślij
 • Drukuj

Żaden organ władzy wykonawczej nie jest uprawniony do skutecznego zgłaszania zastrzeżeń do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, także pod względem proceduralnym, w tym do oceny ważności tych orzeczeń - wskazuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” w podjętej 12 marca 2016 r. uchwale w sprawie ostatniego wyroku TK.

Reklama

Uchwała została podjęta w związku z tym co się działo po wydaniu przez TK wyroku w sprawie ustawy naprawczej 9 marca br., tj. określanie przez rząd wyroku TK jako stanowiska niektórych sędziów TK, które nie jest oparte na przepisach prawa.

W konsekwencji stowarzyszenie sędziów wezwało organy władzy do przestrzegania zasad demokratycznego państwa prawnego, a zwłaszcza o respektowania orzeczeń trybunału: z 9 marca 2016 r. w sprawie K 47/15, z 7 stycznia 2016 r. w sprawie U 8/15, z 3 grudnia 2015 r. w sprawie K 34/15 i z 9 grudnia 2015 r. w sprawie K 35/15.

„W szczególności wnosimy o wykonanie obowiązku wynikającego z art.190 ust.2 Konstytucji RP i niezwłoczne opublikowanie w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie K 47/15. Zgodnie z art.190 ust.1 Konstytucji wyroki Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne i mają moc powszechnie obowiązującą” - czytamy w uchwale.

Wcześniej, 10 marca br. swoje stanowisko w tej sprawie przekazała Krajowa Rada Sądownictwa. Wyraziła zaniepokojenie po wypowiedziach medialnych dotyczących wyroku z 9 marca 2016 r., które kwestionują pozycję trybunału. „Zasada trójpodziału władzy ustawodawczej, wykonawczej oraz sądowniczej jest fundamentem demokratycznego państwa prawnego. Krajowa Rada Sądownictwa apeluje więc o przestrzeganie podstawowych zasad ustrojowych wynikających z Konstytucji.” - czytamy w komunikacie KRS.

EMR

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Spór wokół TK

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.