Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędziowie wzywają do opublikowania wyroku TK

14.03.2016, 06:13
 • Wyślij
 • Drukuj

Żaden organ władzy wykonawczej nie jest uprawniony do skutecznego zgłaszania zastrzeżeń do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, także pod względem proceduralnym, w tym do oceny ważności tych orzeczeń - wskazuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” w podjętej 12 marca 2016 r. uchwale w sprawie ostatniego wyroku TK.

Reklama

Uchwała została podjęta w związku z tym co się działo po wydaniu przez TK wyroku w sprawie ustawy naprawczej 9 marca br., tj. określanie przez rząd wyroku TK jako stanowiska niektórych sędziów TK, które nie jest oparte na przepisach prawa.

W konsekwencji stowarzyszenie sędziów wezwało organy władzy do przestrzegania zasad demokratycznego państwa prawnego, a zwłaszcza o respektowania orzeczeń trybunału: z 9 marca 2016 r. w sprawie K 47/15, z 7 stycznia 2016 r. w sprawie U 8/15, z 3 grudnia 2015 r. w sprawie K 34/15 i z 9 grudnia 2015 r. w sprawie K 35/15.

„W szczególności wnosimy o wykonanie obowiązku wynikającego z art.190 ust.2 Konstytucji RP i niezwłoczne opublikowanie w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie K 47/15. Zgodnie z art.190 ust.1 Konstytucji wyroki Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne i mają moc powszechnie obowiązującą” - czytamy w uchwale.

Wcześniej, 10 marca br. swoje stanowisko w tej sprawie przekazała Krajowa Rada Sądownictwa. Wyraziła zaniepokojenie po wypowiedziach medialnych dotyczących wyroku z 9 marca 2016 r., które kwestionują pozycję trybunału. „Zasada trójpodziału władzy ustawodawczej, wykonawczej oraz sądowniczej jest fundamentem demokratycznego państwa prawnego. Krajowa Rada Sądownictwa apeluje więc o przestrzeganie podstawowych zasad ustrojowych wynikających z Konstytucji.” - czytamy w komunikacie KRS.

EMR

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.