Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Dwie twarze Iustitii

29.03.2016, 09:13

Walczący o reelekcję prezes Maciej Strączyński kontra szef śląskiego oddziału Krystian Markiewicz. W najbliższy weekend dowiemy się, kto przez kolejne trzy lata pokieruje największym i najprężniej działającym w Polsce stowarzyszeniem sędziów

Reklama

Orzeka w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Nie należy do stałych bywalców pierwszych stron gazet, jak prezes Strączyński, ale w środowisku sędziów z pewnością nie jest postacią anonimową. Kieruje śląskim oddziałem Iustitii (jednym z największych pod względem liczby członków), od sześciu lat stoi też na czele zespołu redakcyjnego kwartalnika „Iustitia”. Dynamiczny i z pomysłami. Wspólnie z sędzią Martą Szczocarz-Krysiak zainicjował powszechnie chwalony projekt edukacji prawnej młodzieży pod hasłem „Lex bez łez”. Idea organizowanych w ramach projektu lekcji w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych była prosta – o prawie mówić tak, by uczniowie nie posnęli z nudów i coś im dzięki temu miało szansę zostać w głowach. Udało się, a kolejnym owocem przedsięwzięcia stała się praktyczna i napisana bez zadęcia książeczka „Lex bez łez.Apteczka prawna” (zdaniem wielu przydatna także dorosłym). Inicjatywa przyniosła autorom wyróżnienie w konkursie na obywatelskiego sędziego roku 2015, zorganizowanym przez fundację Court Watch.


Pozostało jeszcze 61% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.