Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Dwie twarze Iustitii

29.03.2016, 09:13

Walczący o reelekcję prezes Maciej Strączyński kontra szef śląskiego oddziału Krystian Markiewicz. W najbliższy weekend dowiemy się, kto przez kolejne trzy lata pokieruje największym i najprężniej działającym w Polsce stowarzyszeniem sędziów

Reklama

Orzeka w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Nie należy do stałych bywalców pierwszych stron gazet, jak prezes Strączyński, ale w środowisku sędziów z pewnością nie jest postacią anonimową. Kieruje śląskim oddziałem Iustitii (jednym z największych pod względem liczby członków), od sześciu lat stoi też na czele zespołu redakcyjnego kwartalnika „Iustitia”. Dynamiczny i z pomysłami. Wspólnie z sędzią Martą Szczocarz-Krysiak zainicjował powszechnie chwalony projekt edukacji prawnej młodzieży pod hasłem „Lex bez łez”. Idea organizowanych w ramach projektu lekcji w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych była prosta – o prawie mówić tak, by uczniowie nie posnęli z nudów i coś im dzięki temu miało szansę zostać w głowach. Udało się, a kolejnym owocem przedsięwzięcia stała się praktyczna i napisana bez zadęcia książeczka „Lex bez łez.Apteczka prawna” (zdaniem wielu przydatna także dorosłym). Inicjatywa przyniosła autorom wyróżnienie w konkursie na obywatelskiego sędziego roku 2015, zorganizowanym przez fundację Court Watch.


Pozostało jeszcze 61% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.