Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

MS zapowiada zmiany w urlopach zdrowotnych sędziów

05.04.2016, 13:20; Aktualizacja: 05.04.2016, 13:52
 • Wyślij
 • Drukuj

W ocenie rzecznika praw obywatelskich regulacje dotyczące prawa sędziego do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia są zbyt ogólne. Ministerstwo Sprawiedliwości już zapowiedziało zmiany w prawie.

Reklama

Obecnie w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych brakuje określenia jakichkolwiek przesłanek czy warunków udzielenia sędziemu urlopu dla poratowania zdrowia. Zgodnie z przepisami przyznaje go minister sprawiedliwości, a odmowa - z racji tego, że nie jest decyzją administracyjną- nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

Na ten problem zwróciło uwagę również Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Justitia”. W jego ocenie uregulowanie uprawnień sędziego do urlopu dla poratowania zdrowia w tak mało skonkretyzowany sposób nasuwa wątpliwości konstytucyjne.

RPO wystąpił w tej sprawie do ministra sprawiedliwości.

W odpowiedzi minister poinformował, że przedstawiona sprawa została uwzględniona w przygotowywanym projekcie zmian do ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Projekt ma zapewnić transparentność i weryfikację decyzji dotyczącej urlopu.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.