Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

MS zapowiada zmiany w urlopach zdrowotnych sędziów

05.04.2016, 13:20; Aktualizacja: 05.04.2016, 13:52
 • Wyślij
 • Drukuj

W ocenie rzecznika praw obywatelskich regulacje dotyczące prawa sędziego do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia są zbyt ogólne. Ministerstwo Sprawiedliwości już zapowiedziało zmiany w prawie.

Reklama

Obecnie w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych brakuje określenia jakichkolwiek przesłanek czy warunków udzielenia sędziemu urlopu dla poratowania zdrowia. Zgodnie z przepisami przyznaje go minister sprawiedliwości, a odmowa - z racji tego, że nie jest decyzją administracyjną- nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

Na ten problem zwróciło uwagę również Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Justitia”. W jego ocenie uregulowanie uprawnień sędziego do urlopu dla poratowania zdrowia w tak mało skonkretyzowany sposób nasuwa wątpliwości konstytucyjne.

RPO wystąpił w tej sprawie do ministra sprawiedliwości.

W odpowiedzi minister poinformował, że przedstawiona sprawa została uwzględniona w przygotowywanym projekcie zmian do ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Projekt ma zapewnić transparentność i weryfikację decyzji dotyczącej urlopu.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.