Czwartek, 20 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędziowie występują w obronie trybunału

Małgorzata Kryszkiewicz26.04.2016, 00:00; Aktualizacja: 26.04.2016, 07:06
 • Wyślij
 • Drukuj

Środowisko sędziowskie w obliczu zmian zachodzących w naszym kraju nie może milczeć. Jego moralnym obowiązkiem jest wzięcie odpowiedzialności za to, jaki przekaz dotyczący trójpodziału władz trafia do społeczeństwa – uważa Stowarzyszenie Sędziów Themis.

Reklama

Podczas walnego zgromadzenia jego członków, w którym wzięli udział m.in. I prezes Sądu Najwyższego i rzecznik praw obywatelskich, podjęto uchwałę, w której odniesiono się do sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Stowarzyszenie wyraziło poparcie dla żądań publikowania wszystkich wyroków TK i wezwało do poszanowania niezawisłości tego organu. W uchwale pojawił się też apel o jedność środowiska sędziowskiego i podjęcie współpracy z innymi organizacjami prawniczymi. W tym celu należałoby, zdaniem członków Themis, zwołać kongres prawników, którego prace pozwoliłyby obywatelom uzyskać wiarygodny przekaz dotyczący stanu prawa i konsekwencji jego zmian. Ma to pozwolić się przeciwstawić chaosowi legislacyjnemu i ograniczeniu roli organów służących ochronie obywateli, w tym sądów. Stowarzyszenie wzywa sędziów, aby w sposób odważny, szeroki i zgodny z godnością sędziowską brali udział w debacie publicznej dotyczącej przyszłości wymiaru sprawiedliwości i porządku prawnego. „Sędziowie mają moralny obowiązek wzięcia odpowiedzialności za przekaz kierowany do społeczeństwa w zakresie standardów wynikających z zasady trójpodziału władzy” – czytamy w uchwale.

Kolejnym postulatem jest zorganizowanie otwartej debaty nad ewentualnymi zmianami w organizacji sądownictwa. – Niezawisłość sędziów i niezależność sądów jest ważna dla każdego obywatela. Jeżeli to się uda zmanipulować, to każdy obywatel, niezależnie od tego, czym się zajmuje i jaki jest jego status społeczny, powinien zacząć się bać – podkreśla sędzia Irena Kamińska, prezes Themis. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.