Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędziowie występują w obronie trybunału

Małgorzata Kryszkiewicz26.04.2016, 00:00; Aktualizacja: 26.04.2016, 07:06
 • Wyślij
 • Drukuj

Środowisko sędziowskie w obliczu zmian zachodzących w naszym kraju nie może milczeć. Jego moralnym obowiązkiem jest wzięcie odpowiedzialności za to, jaki przekaz dotyczący trójpodziału władz trafia do społeczeństwa – uważa Stowarzyszenie Sędziów Themis.

Reklama

Podczas walnego zgromadzenia jego członków, w którym wzięli udział m.in. I prezes Sądu Najwyższego i rzecznik praw obywatelskich, podjęto uchwałę, w której odniesiono się do sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Stowarzyszenie wyraziło poparcie dla żądań publikowania wszystkich wyroków TK i wezwało do poszanowania niezawisłości tego organu. W uchwale pojawił się też apel o jedność środowiska sędziowskiego i podjęcie współpracy z innymi organizacjami prawniczymi. W tym celu należałoby, zdaniem członków Themis, zwołać kongres prawników, którego prace pozwoliłyby obywatelom uzyskać wiarygodny przekaz dotyczący stanu prawa i konsekwencji jego zmian. Ma to pozwolić się przeciwstawić chaosowi legislacyjnemu i ograniczeniu roli organów służących ochronie obywateli, w tym sądów. Stowarzyszenie wzywa sędziów, aby w sposób odważny, szeroki i zgodny z godnością sędziowską brali udział w debacie publicznej dotyczącej przyszłości wymiaru sprawiedliwości i porządku prawnego. „Sędziowie mają moralny obowiązek wzięcia odpowiedzialności za przekaz kierowany do społeczeństwa w zakresie standardów wynikających z zasady trójpodziału władzy” – czytamy w uchwale.

Kolejnym postulatem jest zorganizowanie otwartej debaty nad ewentualnymi zmianami w organizacji sądownictwa. – Niezawisłość sędziów i niezależność sądów jest ważna dla każdego obywatela. Jeżeli to się uda zmanipulować, to każdy obywatel, niezależnie od tego, czym się zajmuje i jaki jest jego status społeczny, powinien zacząć się bać – podkreśla sędzia Irena Kamińska, prezes Themis. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.