Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędziowskie stowarzyszenia oburzone wypowiedzią poseł Mazurek

27.04.2016, 16:26; Aktualizacja: 27.04.2016, 16:53
 • Wyślij
 • Drukuj

- Kategorycznie sprzeciwiamy się określaniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego jako "zespołu kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy", a jego uchwały jako "szerzenia anarchii w kraju" - czytamy w opublikowanym w środę oświadczeniu sędziowskich stowarzyszeń.

Reklama

Oświadczenie takie wystosowały wspólnie zarządy czterech stowarzyszeń zrzeszających sędziów sądów powszechnych i administracyjnych: Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, Stowarzyszenia Sędziów Themis, Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce i Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych Pro Familia.

W ocenie sędziów sformułowania użyte przez poseł Beatę Mazurek "godzą w powagę urzędu sędziego Sądu Najwyższego, naruszają autorytet SN, a tym samym całego wymiaru sprawiedliwości i porządek prawny w państwie".

W ich ocenie taka wypowiedź jest niedopuszczalna, nie powinna mieć miejsca w przestrzeni publicznej, zwłaszcza ze strony posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

"Wzywamy do zaprzestania tego typu wypowiedzi, a tym samym do poszanowania standardów demokratycznego państwa prawa, którego fundamentem jest zasada trójpodziału władzy i ich równowagi (art. 10 ust 1 konstytucji)- stwierdzają sygnatariusze oświadczenia.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:sędzia
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.