Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

KRS krytycznie o zmianach w swoich strukturach

12.05.2016, 11:04; Aktualizacja: 12.05.2016, 11:46
 • Wyślij
 • Drukuj

W wielu punktach nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa jest niezgodna z konstytucją - uważa KRS. 

Reklama

Na wstępie podkreśla, że podstawy ustrojowe Krajowej Rady Sądownictwa zostały określone w ustawie zasadniczej zarówno co do składu personalnego, jak i kadencji jej członków (art. 187 ust. 1,2 i 3 konstytucji).

Powyższe oznacza, że władza ustawodawcza nie ma kompetencji ani do wprowadzania ograniczeń co do jej obsady personalnej, ani do określenia kadencyjności jej członków - ocenia KRS. W związku z tym propozycja zawarta w art. 5 projektu nowelizacji ustawy o KRS, dotycząca wygaszania kadencji członków Rady w trakcie jej trwania, pozostaje w oczywistej sprzeczności z konstytucyjną zasadą kadencyjności (art. 187 ust. 3).

Rada za "absolutnie niezrozumiałe" uważa także nowe regulacje dotyczące sposobu wyboru członków KRS. "Dołączony do projektu ustawy załącznik wskazujący okręgi wyborcze nie wyjaśnia kryteriów, na podstawie których ustawodawca dokonał tego podziału" - czytamy w stanowisku Rady. Jej zdaniem kryteria te powinny być określone w ustawie. Zwraca też uwagę, że projekt wprowadza niedookreślone pojęcie okręgów sądowych, które jest całkowicie oderwane od obecnej struktury organizacyjnej sądów powszechnych.

KRS negatywnie ocenia też propozycję dotyczącą obligatoryjnego zrzeczenia się funkcji prezesa i wiceprezesa sądu przez osoby, które zostały wybrane na członków Rady. Jej zdaniem takie regulacje są sprzeczna z ustawą zasadniczą. W swoim wystąpieniu przypomina, że o niekonstytucyjności analogicznego rozwiązania orzekł już Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18 lipca 2007 roku (sygn. K 25/07).

PS/źródło: KRS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.