Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

KRS krytycznie o zmianach w swoich strukturach

12.05.2016, 11:04; Aktualizacja: 12.05.2016, 11:46
 • Wyślij
 • Drukuj

W wielu punktach nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa jest niezgodna z konstytucją - uważa KRS. 

Reklama

Na wstępie podkreśla, że podstawy ustrojowe Krajowej Rady Sądownictwa zostały określone w ustawie zasadniczej zarówno co do składu personalnego, jak i kadencji jej członków (art. 187 ust. 1,2 i 3 konstytucji).

Powyższe oznacza, że władza ustawodawcza nie ma kompetencji ani do wprowadzania ograniczeń co do jej obsady personalnej, ani do określenia kadencyjności jej członków - ocenia KRS. W związku z tym propozycja zawarta w art. 5 projektu nowelizacji ustawy o KRS, dotycząca wygaszania kadencji członków Rady w trakcie jej trwania, pozostaje w oczywistej sprzeczności z konstytucyjną zasadą kadencyjności (art. 187 ust. 3).

Rada za "absolutnie niezrozumiałe" uważa także nowe regulacje dotyczące sposobu wyboru członków KRS. "Dołączony do projektu ustawy załącznik wskazujący okręgi wyborcze nie wyjaśnia kryteriów, na podstawie których ustawodawca dokonał tego podziału" - czytamy w stanowisku Rady. Jej zdaniem kryteria te powinny być określone w ustawie. Zwraca też uwagę, że projekt wprowadza niedookreślone pojęcie okręgów sądowych, które jest całkowicie oderwane od obecnej struktury organizacyjnej sądów powszechnych.

KRS negatywnie ocenia też propozycję dotyczącą obligatoryjnego zrzeczenia się funkcji prezesa i wiceprezesa sądu przez osoby, które zostały wybrane na członków Rady. Jej zdaniem takie regulacje są sprzeczna z ustawą zasadniczą. W swoim wystąpieniu przypomina, że o niekonstytucyjności analogicznego rozwiązania orzekł już Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18 lipca 2007 roku (sygn. K 25/07).

PS/źródło: KRS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.