Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Iustitia negatywnie o zmianach w KRS

16.05.2016, 15:54; Aktualizacja: 16.05.2016, 16:16
 • Wyślij
 • Drukuj

Wątpliwości stowarzyszenia budzi m.in. przepis o wygaśnięciu kadencji obecnych członków Rady oraz przyznanie prezydentowi prerogatywy wyboru kandydatów na sędziów.

Reklama

"Iustitia popiera projektowaną demokratyzację zasad wyboru spośród sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa, czego konsekwentnie domagało się od dłuższego czasu" -  czytamy w komunikacie opublikowanym na jej stronie. Wątpliwości stowarzyszenia budzi jednak sposób określania okręgów wyborczych. W jego ocenie należy rozważyć inne możliwości ich ukształtowania, na przykład powiązanie terenu okręgu wyborczego z obszarem apelacji.

Negatywnie odnosi się również do pomysłu powierzenia prezydentowi wyboru kandydata na sędziego. "Prezydent, w odróżnieniu od KRS, nie dysponuje procedurą ani narzędziami oceny merytorycznej przydatności do zawodu sędziego osób, które się o to ubiegają, może więc arbitralną decyzją zniweczyć słuszny wybór Rady, dokonany po wnikliwym zbadaniu sprawy, a od decyzji głowy państwa odwołanie nie jest już przewidziane" - wskazuje.

Stowarzyszenie sprzeciwia się także przepisowi o wygaśnięciu kadencji obecnych wybieralnych członków Rady. "Rozwiązanie to nie daje się pogodzić z przepisem konstytucji o czteroletniej kadencji sędziów wybranych na członków KRS."

"Iustitia" popiera natomiast zakaz łączenia funkcji prezesa lub wiceprezesa sądu, z członkostwem w KRS.

PS/źródło: "Iustitia"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:sędzia, KRS
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.