Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

KRS: Minister nie może decydować o przydziale spraw

19.05.2016, 11:36; Aktualizacja: 19.05.2016, 12:21
 • Wyślij
 • Drukuj

Nowy regulamin urzędowania sądów powszechnych, w zakresie dotyczącym zasad przydziału spraw, jest niezgodny z konstytucją - uważa Krajowa Rada Sądownictwa.

Reklama

KRS zauważa, że nowe przepisy wkraczają w zakres ustawowych kompetencji prezesa sądu oraz kolegium właściwego sądu. Co jest niedopuszczalne.

Rada negatywnie ocenia regulacje zgodnie, z którymi sprawy w wydziałach są przydzielane według kolejności ich wpływu. W ocenie KRS sztywne ujęcie procentowych wskaźników, uniemożliwiające indywidualne określenie odpowiedniego wymiaru obciążenia sędziego, asesora sądowego i referendarza sądowego jest złym rozwiązaniem. KRS zauważa, że funkcjonowanie sądów wymaga wykonywania przez sędziów także obowiązków innych niż orzecznicze, nie zawsze związanych z pełnieniem funkcji wprost wymienionych w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych, czego projektowane regulacje w ogóle nie uwzględniają.

Poważne wątpliwości Rady budzą także zmiany dotyczące obciążenia obowiazkami orzeczniczymi rzeczników prasowych. W ocenie KRS powinien być on indywidualnie dostosowywany do liczby interwencji prasowych oraz koniecznej skali zaangażowania rzecznika w prowadzenie rzetelnej działalności informacyjnej sądu. Wskaźnik przydziału spraw ustalony na jednym poziomie dla wszystkich rzeczników prasowych tego nie gwarantuje.

KRS negatywnie ocenia również podwyższenie wskaźnika procentowego udziału w przydziale spraw wpływających do wydziału, do poziomu 100 proc. odnośnie do sędziów delegowanych do Biura Krajowej Rady Sądownictwa.

Wątpliwości Rady budzą także regulacje dotyczące dostosowania wielkości referatu sędziego, asesora sądowego bądź referendarza sądowego do zmiany wskaźników procentowych udziału w przydziale wpływających do wydziału spraw ( mowa o projektowanym par. 48 ust. 2a pkt 2). Przyjęta w tym przepisie reguła prowadziłaby do bardzo szybkiego zwiększenia obciążenia sędziego - uważa KRS. Podkreśla jednocześnie, że "skierowanie całego wpływu do referatu jednego sędziego prowadzić może do opóźnień w wykonywaniu czynności (...)". 

PS/źródło: KRS


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.