Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

KRS: Minister nie może decydować o przydziale spraw

19.05.2016, 11:36; Aktualizacja: 19.05.2016, 12:21
 • Wyślij
 • Drukuj

Nowy regulamin urzędowania sądów powszechnych, w zakresie dotyczącym zasad przydziału spraw, jest niezgodny z konstytucją - uważa Krajowa Rada Sądownictwa.

Reklama

KRS zauważa, że nowe przepisy wkraczają w zakres ustawowych kompetencji prezesa sądu oraz kolegium właściwego sądu. Co jest niedopuszczalne.

Rada negatywnie ocenia regulacje zgodnie, z którymi sprawy w wydziałach są przydzielane według kolejności ich wpływu. W ocenie KRS sztywne ujęcie procentowych wskaźników, uniemożliwiające indywidualne określenie odpowiedniego wymiaru obciążenia sędziego, asesora sądowego i referendarza sądowego jest złym rozwiązaniem. KRS zauważa, że funkcjonowanie sądów wymaga wykonywania przez sędziów także obowiązków innych niż orzecznicze, nie zawsze związanych z pełnieniem funkcji wprost wymienionych w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych, czego projektowane regulacje w ogóle nie uwzględniają.

Poważne wątpliwości Rady budzą także zmiany dotyczące obciążenia obowiazkami orzeczniczymi rzeczników prasowych. W ocenie KRS powinien być on indywidualnie dostosowywany do liczby interwencji prasowych oraz koniecznej skali zaangażowania rzecznika w prowadzenie rzetelnej działalności informacyjnej sądu. Wskaźnik przydziału spraw ustalony na jednym poziomie dla wszystkich rzeczników prasowych tego nie gwarantuje.

KRS negatywnie ocenia również podwyższenie wskaźnika procentowego udziału w przydziale spraw wpływających do wydziału, do poziomu 100 proc. odnośnie do sędziów delegowanych do Biura Krajowej Rady Sądownictwa.

Wątpliwości Rady budzą także regulacje dotyczące dostosowania wielkości referatu sędziego, asesora sądowego bądź referendarza sądowego do zmiany wskaźników procentowych udziału w przydziale wpływających do wydziału spraw ( mowa o projektowanym par. 48 ust. 2a pkt 2). Przyjęta w tym przepisie reguła prowadziłaby do bardzo szybkiego zwiększenia obciążenia sędziego - uważa KRS. Podkreśla jednocześnie, że "skierowanie całego wpływu do referatu jednego sędziego prowadzić może do opóźnień w wykonywaniu czynności (...)". 

PS/źródło: KRS


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.