Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Stołeczni sędziowie na celowniku prawicowej gazety

01.06.2016, 07:45; Aktualizacja: 01.06.2016, 07:47
 • Wyślij
 • Drukuj

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie zarzucili prawicowej gazecie przyczynienie się do śmierci ojca jednego z sędziów. Pismo chce odpowiedzieć pozwem.

Reklama

„Sędzia Andrzej Sterkowicz wydaje surowe wyroki za pisanie o zarejestrowanych agentach bezpieki PRL-u. Jest wyznaczany do takich spraw, mimo że jego ojciec był w PRL-u zarejestrowanym kontaktem operacyjnym SB” - napisała „Gazeta Polska Codziennie” w tekście „Sędzia resortowego pochodzenia”, opublikowanym 24 maja. Dwa dni później 80-letni Czesław Sterkowicz, w przeszłości dyrektor jednego z tarnowskich liceów, a później działacz lewicy, zmarł na zawał serca.

W skierowanym w ostatni poniedziałek liście do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry sędziowie stołecznego SO powiązali obydwa fakty podkreślając, że ojciec sędziego Sterkowicza był osobą niezwiązaną z wymiarem sprawiedliwości. Wyrazili także zaniepokojenie powtarzającymi się w ostatnim czasie personalnymi atakami na sędziów i ich rodziny, prosząc ministra o wsparcie i reakcję na zaistniałą sytuację.

Na razie zareagowało szefostwo GPC zapowiadając pozew przeciwko autorom listu do Ziobry. „W najbliższym czasie złożymy prywatny akt oskarżenia przeciwko sędziom, którzy podpisali się pod haniebnym listem. Niech udowodnią związek przyczynowo - skutkowy między naszym artykułem, a śmiercią pana Czesława Sterkowicza” - powiedział Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny gazety cytowany przez prawicowy portal Niezależna.pl.

Sędzia Andrzej Sterkowicz w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” powiedział: - Ta gazeta już wcześniej mnie atakowała, bo prowadziłem kilka procesów cywilnych, w których była stroną. Część przegrała, część wygrała. Ale po tym artykule ręce mi opadły. Odebrałem go jakbym był stalinowskim sędzią. Nic nie mówiłem o nim tacie, ale musiał się o nim dowiedzieć.

ESZA

Źródło:Media
Tagi:sędzia
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.