Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Ewa Felińczak - ekspertka od spraw rodzinnych

Paulina Szewioła07.06.2016, 00:00

Gdy chodzi o dobro dziecka, Ewa Felińczak nie unika trudnych i nieoczywistych decyzji. Jedna z nich przyniosła jej tytuł Sędzia Europejski 2015.

Reklama

Prawo studiowała na uniwersytecie w Szczecinie. Jak sama mówi, zawsze była ukierunkowana bardziej humanistycznie i to zdecydowało o wyborze ścieżki kształcenia. Po ukończeniu szkoły wyższej rozpoczęła aplikację sędziowską, ale do tego wyboru nie dorabia ideologii.

Po zdanym egzaminie zawodowym orzekała jako asesor w Sądzie Rejonowym w Lipnie i tam też stawiała pierwsze kroki w zawodzie po uzyskaniu nominacji. Niedługo potem objęła urząd sędziego w Sądzie Rejonowym we Włocławku, gdzie orzeka do dziś w wydziale rodzinnym i nieletnich.

Początkowo sądziła jednak w sprawach karnych. Doskonale pamięta jeden z pierwszych przypadków, w jakim przyszło jej orzekać. – Podjęłam decyzję o aresztowaniu mężczyzny, któremu zarzucano, że molestował i gwałcił przez lata swoją małoletnią córkę. Kobieta, wówczas już dorosła, postanowiła po wielu latach złożyć doniesienie na ojca w prokuraturze. Z jej wyjaśnień wynikało, że ma z tym mężczyzną dwójkę dzieci. Gdy po weekendzie wróciłam do pracy (decyzję o aresztowaniu podjęłam w piątek) poinformowano mnie, że ten człowiek powiesił się w celi. Byłam w szoku. Zaczęłam się zastanawiać, czy postąpiłam słusznie. Później jednak uspokoiłam swoje sumienie, bowiem testy DNA potwierdziły słowa maltretowanej kobiety dotyczące ojcostwa jej dzieci. Zdałam sobie wówczas sprawę z wagi podejmowanych decyzji – relacjonuje sędzia Ewa Felińczak.


Pozostało jeszcze 66% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.