Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędziowie apelują do polityków: Działajcie w granicach prawa

10.06.2016, 10:32; Aktualizacja: 10.06.2016, 11:20
 • Wyślij
 • Drukuj

Środowisko sędziowskie nie jest przeciwne zmianom, które mogłyby poprawić funkcjonowanie państwa i jego organów, ale muszą one być zgodne z konstytucyjnymi standardami - czytamy w uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Słupskiego.

Reklama

W swoim wystąpieniu wyrażają "głębokie zaniepokojenie" działaniami podejmowanymi przez organy władzy ustawodawczej i wykonawczej w stosunku do Trybunału Konstytucyjnego.

W ich ocenie prowadzą one nie tylko do deprecjonowania autorytetu TK, ale także całego państwa, a także godzą w podstawy jego ustroju. "Stanowią także niebezpieczny precedens nierespektowania norm konstytucyjnych przez najwyższych przedstawicieli państwa, którzy powinni stać na straży konstytucji" - czytamy w uchwale.

Sędziowie piszą też, że ze zdumieniem przysłuchują się wypowiedziom najwyższych decydentów, które deprecjonują orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, oraz podważają autorytet sędziowski, zarzucając sędziom wydawanie wyroków pod naciskiem politycznym. Podkreślają, że takie opinie są nieprawdziwe.

Za niedopuszczalne uważają też publicznie wyrażane stanowiska kwestionujące obowiązek przestrzegania przez organy władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej stanu prawnego stwierdzonego orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego.

Zapewniają jednocześnie, że środowisko sędziowskie nie jest przeciwne zmianom, które mogłyby poprawić funkcjonowanie państwa, jednak - jak podkreślają - nie powinny one polegać na narzucaniu swej woli przez większość parlamentarną, tylko być wprowadzane przy uwzględnieniu szerokiego spectrum opinii, w zgodzie z obowiązującym porządkiem prawnym.

W związku z powyższym apelują do przedstawicieli organów władzy państwowej, polityków i wszystkich osób zabierających głos publicznie w sprawach władzy sądowniczej o zachowanie odpowiedzialnej postawy i wstrzemięźliwość w wyrażanych opiniach oraz do wszystkich decydentów o podejmowanie działań jedynie w granicach i na podstawie przepisów prawa.

PS/źródło: Iustitia

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.