Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędziowie apelują do polityków: Działajcie w granicach prawa

10.06.2016, 10:32; Aktualizacja: 10.06.2016, 11:20
 • Wyślij
 • Drukuj

Środowisko sędziowskie nie jest przeciwne zmianom, które mogłyby poprawić funkcjonowanie państwa i jego organów, ale muszą one być zgodne z konstytucyjnymi standardami - czytamy w uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Słupskiego.

Reklama

W swoim wystąpieniu wyrażają "głębokie zaniepokojenie" działaniami podejmowanymi przez organy władzy ustawodawczej i wykonawczej w stosunku do Trybunału Konstytucyjnego.

W ich ocenie prowadzą one nie tylko do deprecjonowania autorytetu TK, ale także całego państwa, a także godzą w podstawy jego ustroju. "Stanowią także niebezpieczny precedens nierespektowania norm konstytucyjnych przez najwyższych przedstawicieli państwa, którzy powinni stać na straży konstytucji" - czytamy w uchwale.

Sędziowie piszą też, że ze zdumieniem przysłuchują się wypowiedziom najwyższych decydentów, które deprecjonują orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, oraz podważają autorytet sędziowski, zarzucając sędziom wydawanie wyroków pod naciskiem politycznym. Podkreślają, że takie opinie są nieprawdziwe.

Za niedopuszczalne uważają też publicznie wyrażane stanowiska kwestionujące obowiązek przestrzegania przez organy władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej stanu prawnego stwierdzonego orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego.

Zapewniają jednocześnie, że środowisko sędziowskie nie jest przeciwne zmianom, które mogłyby poprawić funkcjonowanie państwa, jednak - jak podkreślają - nie powinny one polegać na narzucaniu swej woli przez większość parlamentarną, tylko być wprowadzane przy uwzględnieniu szerokiego spectrum opinii, w zgodzie z obowiązującym porządkiem prawnym.

W związku z powyższym apelują do przedstawicieli organów władzy państwowej, polityków i wszystkich osób zabierających głos publicznie w sprawach władzy sądowniczej o zachowanie odpowiedzialnej postawy i wstrzemięźliwość w wyrażanych opiniach oraz do wszystkich decydentów o podejmowanie działań jedynie w granicach i na podstawie przepisów prawa.

PS/źródło: Iustitia

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.