Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Człowiek, który ocenił Amerykanów. Krytycznie

Paulina Szewioła05.07.2016, 00:00; Aktualizacja: 05.07.2016, 06:52

Uzasadnieniem odmowy ekstradycji Romana Polańskiego do USA Dariusz Mazur, jak komentowano, „zaorał amerykański system sprawiedliwości”. Decyzja w tej sprawie przyniosła mu jednak przede wszystkim tytuł Sędziego Europejskiego 2015.

Reklama

Pragmatyzm i przypadek zadecydowały, że wybrał prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. – Początkowo zastanawiałem się nad historią, ostatecznie jednak doszedłem do wniosku, że lepiej zdecydować się na bardziej perspektywiczny kierunek – argumentuje sędzia Dariusz Mazur.

Jak sam podkreśla początki były trudne, ale obfitowały też w zabawne sytuacje. – Pamiętam naukę do egzaminu z prawa cywilnego. Bałem się, że nie opanuję materiału na czas. Ojciec wziął wtedy do ręki kodeks cywilny i poradził, żebym go zrymował. Miało mi to ułatwić jego przyswojenie – wspomina z uśmiechem sędzia Mazur.

Jego ulubionym przedmiotem było prawo karne materialne, jednak ze względów praktycznych zdecydował się specjalizować w prawie cywilnym. I z tej dziedziny pisał pracę magisterską u prof. Sylwestra Wójcika (ze względu na surowość wobec studentów zwanego Krwawym Sylwestrem). Po uzyskaniu dyplomu poszedł na aplikację sędziowską. Jak sam przyznaje myślał o którymś z wolnych zawodów prawniczych, a sprawowanie urzędu sędziego traktował jako najlepszą możliwość nauczenia się fachu. Szkolenie odbywał w systemie pozaetatowym. Miał więc okazję „radcować” bez uprawnień w spółkach prawa handlowego. Po zdanym egzaminie sędziowskim planował kontynuować karierę w pionie cywilnym, a następnie przenieść się do wydziału gospodarczego. Napisał nawet podanie do prezesa sądu w tej sprawie, ale ten przydzielił go do wydziału karnego. I właśnie z tym pionem jest związany do dziś.

Jako asesor, a później pełnoprawny sędzia orzekał w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Podgórza w Krakowie, gdzie spędził łącznie 12 lat. Obecnie jest sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie i jednocześnie przewodniczącym III wydziału karnego.


Pozostało jeszcze 78% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.